1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 1 yılda 1 milyon kişi iş buldu
1 yılda 1 milyon kişi iş buldu

1 yılda 1 milyon kişi iş buldu

Türkiye'de işsizlik oranı, nisan ayında yüzde 9,3 ile 11 ayın en düşük seviyesine gerilerken, son 1 yılda 1 milyon kişi iş sahibi oldu.

A+A-

Türkiye'de işsizlik oranı, nisan ayında yüzde 9,3 ile 11 ayın en düşük seviyesine gerilerken, son 1 yılda 1 milyon kişi iş sahibi oldu.

AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği bilgiye göre, işsizlik oranı yılbaşından bu yana devam eden düşüş eğilimini nisan ayında da sürdürdü. Nisanda işsizlik, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 0,3 puan azalarak yüzde 9,3 seviyesinde gerçekleşti.

Verilere göre, son 1 yıl içerisinde 1 milyon kişiye istihdam sağlandı. İş gücü sayısı nisanda 30 milyon 462 bin, istihdam edilenlerin sayısı 27 milyon 638 bin ve işsiz sayısı 2 milyon 824 bin oldu.

Genç nüfusta işsizlik oranı nisan ayında yüzde 16 ile Mayıs 2014'ten bu yana gördüğü en düşük seviyesine geriledi.

"İş gücüne katılımda rekor seviye"

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, işsizlik oranındaki değişimin mevsimselliğin gerektirdiği yönde ve boyutta gerçekleştiğini belirterek, "Özellikle iç talebin seyri açısından önemli bir gösterge olarak izlediğimiz istihdamın yıllık artış hızının yüzde 3,8 ve tarım dışı istihdamın yıllık artış hızının yüzde 5,5 ile geçen aya benzer olduğunu görmekteyiz ki, bu manşet verilere benzer bir tablo çizmektedir." dedi.

Bürümcekçi, şöyle devam etti:

"Bu şekilde bakıldığında, Türkiye ekonomisinde 2012-2014 yıllarında aylık ortalama 70 bin kişilik güçlü sayılamayacak bir tarım dışı istihdam yaratılmıştı. 2015 yılında ise aylık ortalama 66 bin kişi ile önceki yıllardan farkı olmayan bir görünüme işaret etmişti. Bu yıl ilk çeyrek ortalaması ise 123 bin artışla ivmelenmeye işaret etmişti. Nisandaki artış ise 158 bin ile yine güçlüdür. Diğer taraftan, mevsimsellikten arındırılmış iş gücüne katılım oranı yüzde 51,9 ile yeni rekor seviyesine ulaşırken, işsizlik oranındaki düşüşü sınırlayıcı etkide bulunmuştur. Aynı zamanda, iş bulma ümidi açısından olumlu bir gelişmeyi de yansıtmıştır."

HABERE YORUM KAT