1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. 12. Uluslararası Kazan Müslüman Film Festivali başladı
12. Uluslararası Kazan Müslüman Film Festivali başladı

12. Uluslararası Kazan Müslüman Film Festivali başladı

Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da, 12. Uluslararası Müslüman Film Festivali başladı.

A+A-

Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da, 12. Uluslararası Müslüman Film Festivali başladı.

Rusya Müftüler Konseyinin girişimi ve Tataristan Kültür Bakanlığının desteğiyle düzenlenen festivalin açılışı kapsamında İranlı yönetmen Mecit Mecidi'nin "Muhammed-Allah'ın Elçisi" filminin basın gösterimi yapıldı.

Rusya ve dünya toplumunun, Müslümanlar ve İslam hakkında doğru bilgilendirilmesi ve objektif fikir sahibi olabilmesi amacıyla gerçekleştirilen festivalde, bu yıl 33 ülkeden 60 film yarışacak.

Açılış töreninde, İranlı yönetmen Mecit Mecidi'nin "Muhammed-Allah'ın Elçisi" filminin basın gösterimiyle başlayan festivalin konukları, Piramit Kültür ve Eğlence Merkezi önünde kırmızı halıda yürüyerek açılış töreninin yapıldığı bölüme geçti.

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, törende yaptığı konuşmada, birçok ülkede hatta mezhepler arasında çatışmalar yaşanmasına rağmen Tataristan'da Müslümanlar ile Hristiyanlar ve diğer dinlerin mensuplarının iç içe ve barış içinde yaşadığını söyledi.

Gaynuddin, dünyada devam eden savaşların, medeniyetler diyaloğundan diyaloglar medeniyetine ulaşılarak durdurulması çağrısında bulundu.

İlki 2005 yılında yapılan festivalin, sloganı "Medeniyetler diyaloğundan diyaloglar medeniyetine" olarak belirlenen 12'ncisinde, 33 ülkeden 60 film yarışacak.

Rus yönetmen Aleksandr Proşkin başkanlığındaki jüride, Sıddık Barmak, Usman Sapparov, Yusup Razıkov ve Valeriy Sevastyanov bulunuyor. Jürinin değerlendirmesine göre, "en iyi film", "en iyi animasyon filmi", "en iyi yönetmen", "en iyi belgesel", "en iyi senaryo", "en iyi çekimci", "en iyi erkek oyuncu" ve "en iyi kadın oyuncu" gibi dallarda ödüller dağıtılacak.

Festivalde Türkiye'yi animasyon dalında, yönetmenliğini Burak Babayiğit'in üstlendiği "Siyah", kısa metrajlı belgesel dalında ise Orhan Dede'nin yönettiği "Lamorde" temsil ediyor.

HABERE YORUM KAT