1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. '15 Temmuz'da dost bildiğimiz birçok ülke...'
'15 Temmuz'da dost bildiğimiz birçok ülke...'

'15 Temmuz'da dost bildiğimiz birçok ülke...'

Başbakan Yıldırım, "15 Temmuz'da Türkiye'ye desteklerini ortaya koyan dostlarımız oldu ancak dost bildiğimiz birçok ülke sessiz kalmayı tercih etti." dedi.

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Uluslararası Parlamenter Asamble Başkanları onuruna verilen öğle yemeğinde konuştu.

Yıldırım, şunları söyledi: 

"15 Temmuz’da yaşanan terörist darbe girişimi hakkında zannediyorum yeterince fikir sahibi oldunuz. Eli kanlı FETÖ terör örgütünün siviller üzerine ateş açabilecek kadar insanlıktan yoksun olduğunu artık çok daha net bir şekilde anladığınızı tahmin ediyorum.

Yine FETÖ terör örgütünün Meclisimizi bombalayacak kadar demokrasiye düşman olduğuna bizatihi şahit oldunuz. Maalesef bu alçak darbe girişimi esnasında 241 kahraman sivil vatandaşımızı şehit verdik, 2 bin 194 vatandaşımız yaralandı, gazilik mertebesine çıktı. Demokrasiyi ve Türk milletini hedef alan böyle bir saldırının benzeri herhalde dünyada başka bir yerde görülmemiştir. Milletimiz bu alçak saldırıya karşı net bir duruş göstermiş ve gelecek nesiller tarafından gururla hatırlanacak bir gece yaşatmıştır. Türk insanı,15 Temmuz akşamı tankın, topun, uçağın karşısına sadece ve sadece memleket sevdasıyla imanıyla, yüreğiyle ve demokrasiye olan inancıyla karşı koymuştur. Bu alçakça girişime, her türlü siyasi görüşten vatandaşlarımız bir olarak, beraber olarak karşı durmuştur.”

"Böyle kenetlenme pek de görülmüş bir şey değildir"

Milletin darbe girişimine karşı sergilediği hassasiyetli duruşun, siyasetçiler için aynı zamanda önemli bir mesaj olduğuna işaret eden Yıldırım, şöyle devam etti:

“Verilen mesaj demokrasiye sahip çıkalım mesajıdır. Bu mesaj, devletin içine sızmış Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarını birer birer devletin içerisinden ayıklayın mesajıdır. Bu mesaj böyle kara ve karanlık geceyi bir daha yaşamamak için ne lazımsa hukuk içerisinde bunu yapın mesajıdır. Siyaset olarak biz de bu mesajın gereğini yerine getiriyoruz. Bu darbe girişimiyle iktidar muhalefet hep birlikte siyasetçiler olarak bu alçak örgüte karşı topyekun bir mücadele başlattık. Yakın tarihimizde böyle bir dayanışma, böyle bir birliktelik ve kenetlenme pek de görülmüş bir şey değildir."

"Darbe yapmak isteyenler milletten darbeyi yemiştir"

Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birileri kalkıp da demokrasiyi ortadan kaldırmak isterse, devleti ele geçirmeye çalışırsa, bizi biz yapan değerlerimizi yok etmeye çalışırsa orada artık her şey bitmiştir, farklılıklarımız ortadan kalkmış, birlikteliğimiz devreye girmiştir.

15 Temmuz’da meydanlara inen vatandaşlarımız bu hisle, bu duyguyla adeta bombalara, mermilere meydan okuyarak bu darbeye 'dur' demiştir. Darbe yapmak isteyenler milletten darbeyi yemiştir. Günler boyu süren demokrasi nöbetlerinde, insanlarımız tek ses oldu, tek yürek oldu ve ‘biz birlikte Türkiye’yiz’ diye bütün dünyaya haykırdık. Her devletin kendisini yok etmeye yönelik bu tür alçakça girişimler karşısında savunma hakkı meşrudur. Demokrasi sınırları içinde savunma mekanizmasını işletmek doğal olarak bizim hakkımızdır. Hiçbir demokraside devlet vatandaşlarının beklentisine ve çağrısına duyarsız olamaz. Biz de uluslararası yükümlülüklerimizi dikkate alarak bu çağrıya kulak verdik. Bir daha böylesine alçakça girişimle karşı karşıya kalmamak için gerekli adımları attık, atmaya devam ediyoruz.”

'15 Temmuz'da dost bildiğimiz birçok ülke sessiz kalmayı tercih etti'

Başbakan Yıldırım, yaptığı açıklamada, "Bizde bir söz vardır; 'Dost kara günde belli olur'. Soğuk savaş döneminde bile demokratik ilkeleri savunanların ön safında yer aldık. Soğuk savaş sonrasında ortak düşmanımız teröre karşı, her yerde bu değerleri savunduk. Terör saldırısına uğrayan tüm dost ve kardeş ülkelerle dayanışma içerisinde olduk. Üzülerek ifade etmek isterim ki 15 Temmuz'da Türkiye olarak yaşadığımız bu alçak saldırı karşısında desteklerini kayıtsız şartsız derhal ortaya koyan dostlarımız oldu ancak dost bildiğimiz ve çok güvendiğimiz birçok ülke maalesef sessiz kalmayı tercih etti. Halbuki yapılan saldırı, demokrasiye karşı, milletin iradesine karşı, doğrudan millete yapılan bir saldırıydı." dedi.

HABERE YORUM KAT