1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. '15 yaş kuralının iptali küçük yaşta evlendirmelere yol açabilir'
'15 yaş kuralının iptali küçük yaşta evlendirmelere yol açabilir'

'15 yaş kuralının iptali küçük yaşta evlendirmelere yol açabilir'

Hukukçular, Anayasa Mahkemesi'nin, TCK'nın cinsel istismarda 15 yaş kuralını iptal etmesinin mağduriyetler yaratacağı, kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmelerine yol açacağı görüşünü savundu.

A+A-

Hukukçular, Anayasa Mahkemesi'nin, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) cinsel istismar suçunda 15 yaş kuralını iptal etmesinin yeni mağduriyetler yaratacağı, kız çocuklarının eğitimden yoksun kalarak küçük yaşta evlendirilmelerine yol açacağı görüşünü savundu.

Anayasa Mahkemesi'nin TCK'nın çocuğun cinsel istismarını düzenleyen 103. maddesindeki, 15 yaşını tamamlamamış her çocuğa karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranışın cinsel istismar sayılacağına ilişkin hükmü, 6'ya karşı 7 üyenin oy çokluğuyla iptal etmesi kamuoyunda tepkilere neden oldu. 

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Şen, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararları henüz yürürlüğe girmese de TCK 103. madde kapsamında devam eden soruşturmaların ve özellikle davaların sekteye uğrayacağını söyledi.

Şen, bu nedenle kanun koyucunun, cinsel istismarın temel hallerine ilişkin suç ve ceza tanımlarına yer verilen ve yürürlüğe girmeseler de iptal edilen maddeler hakkında en kısa sürede yasal düzenleme yapması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Aksi halde, şu an için yasal boşluk olmasa da uygulamada ortaya çıkan tereddüdün yargılamaları geciktireceği ve farklı uygulamaları gündeme getireceği, cinsel istismar gibi ağır bir suçun fail ve mağdurlarının daha fazla mağduriyet yaşamalarına yol açabileceği pek muhtemeldir. "

Şen, "Anayasa Mahkemesi'nin iptal gerekçeleri dikkate alınmak suretiyle en kısa sürede yeniden düzenlenmesi zorunludur." dedi.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü Avukat Nazan Moroğlu da şunları kaydetti:

"Çocukların her türlü taciz ve tecavüze korunmasız bırakılmış hale getirilmesine, kız çocuklarının eğitimden yoksun kalarak küçük yaşta evlendirilmesine yol açacak. Zaten bu sayılar çok yüksek, 3,5 milyon civarında çocuk gelin var. Bu büyük bir toplumsal sorun olarak mevcutken daha da derinleşecek."

Yeni düzenleme yapılması gerekiyor

Anayasa Mahkemesi, TCK'nın çocuğun cinsel istismarını düzenleyen 103. maddesindeki, 15 yaşını tamamlamamış her çocuğa karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranışın cinsel istismar sayılacağına ilişkin hükmü, 6'ya karşı 7 üyenin oy çokluğuyla iptal etti.

Yüksek Mahkemenin iptal gerekçesinde, itiraz konusu kuralın, "bazı durumlarda somut olayın özellikleriyle bağdaşmayacak ve suçla yaptırım arasında bulunması gereken adil dengeyi ortadan kaldıracak ölçüde ağır cezaların verilmesi sonucunu ortaya çıkarabilecek bir niteliğe sahip olduğu" belirtildi. Anayasa Mahkemesinin iptal kararı, 13 Ocak 2017'de yürürlüğe girecek.

Bu arada, Anayasa Mahkemesi, daha önce açılan bir davada, çocuğa tecavüz suçunda en az 16 yıl hapis cezası verilmesini düzenleyen TCK'nın 103/2. fıkrasını da aynı gerekçelerle iptal etmişti. Bu iptal kararı da 23 Aralık 2016'da yürürlüğe girecek.

Yasama organının bu tarihlere kadar, her iki iptal kararıyla ilgili yeni düzenleme yapması gerekiyor.

HABERE YORUM KAT