1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 16 camide yeniden ezan sesi
16 camide yeniden ezan sesi

16 camide yeniden ezan sesi

PKK’lıların çatışmalarda ana karargah olarak kullandığı ve tahrip ettiği 16 cami Diyanet'in özverisiyle Ramazan’ın ilk teravih namazıyla yeniden ibadete açıldı.

A+A-

Güneydoğu’da operasyonların tamamlandığı bölgelerde yoğun bir çalışma başlatan Diyanet İşleri Başkanlığı, teröristler tarafından işgal edilen karargah olarak kullanılıp tahrip edilen 16 camiyi yeniden inşa ederek hizmete açtı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından özel olarak gönderilen ekipler  adeta zamanla yarışarak 1.5 ayda Ramazan’ın ilk gününe yetiştirdi. 

Hepsi harabeye dönmüştü

Teröristler tarafından duvarları yıkılan, mihrapları yakılan, kapı ve pencereleri kurşunlanan ibadethanelerden, Fatih, Firdevs, Hz. Bilal, Hz. Hasan, Hz. Hüseyin, İhlas, Kevser, Medine, Şeyh Ebubekir, Sefine, Hz. Nuh, Fazilet, Hz. Hamza, Hz. İbrahim, Hz. Yusuf, Nebi camileri, yenilenerek, Ramazan ayının dün gece kılınan ilk teravih namazına yetiştirildi.

 Maliyet 700 bin lira

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Sur, Silvan, Cizre ve Silopi'de ibadete açılan 16 caminin tadilatı için harcanan yaklaşık 700 bin TL'nin Diyanet Vakfı tarafından karşılandığını söyledi.  Görmez bunun için kamu bütçesine müracat edilmediğini bildirdi. 

Müminler bunları unutmayacak 

Tahrip edilen camileri gezerken insanın kalbinin dayanmadığını kaydeden Görmez, “O camiler, o mabetler günlerce karargâh haline getirilmiş, oraya kum torbaları doldurulmuş. Tahrip edilmiş. Bunların  değer tanımadıklarını ibretle gördük. Bu ülkede yaşayan müminler, camilerden yükselen alevleri hiçbir zaman unutmaz ve unutmayacaktır " şeklinde konuştu. 

Kötü günler bitti

Silopi Müftüsü Hüseyin Elçi ise camilerin Ramazan’a hazır olmasıyla ilgili olarak şöyle konuştu: “Kötü günleri geride bıraktık. Her taraf sakin ve rahat. Halk daha müreffeh bir şekilde dolaşabiliyor. İbadet yönünden hasar gören camilerimizin onarımını yaptık. Bütün camilerimiz ibadete hazır vaziyette. Bazı camilerimize rahatlıkla gidemiyorduk. Şimdi şükürler olsun ki camilerimizde namazlarımı kılabileceğiz” diye duygularını ifade etti.

AKŞAM

HABERE YORUM KAT