1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 1,75 metrelik ramazan pidesi yaptı
1,75 metrelik ramazan pidesi yaptı

1,75 metrelik ramazan pidesi yaptı

A+A-

Ordu'nun Korgan ilçesinde bir fırıncı, 1 metre 75 santimetre uzunluğunda ramazan pidesi yaptı.

İlçede hizmet veren Mustafa Aksoy'a ait fırın, 30 yıldır her ramazanda normalden daha uzun bir pide yaparak vitrininde sergiliyor.

50 yıllık fırın ustası Osman Aksoy'un yumurtalı ve susamlı pişirdiği 1 metre 75 santimetrelik pideyi ilginç bulan vatandaşlar, cep telefonlarıyla fotoğraflıyor.

Aksoy, AA muhabirine, 1,75 metre uzunluğundaki pideyi geleneksel olarak her yıl yaptıklarını söyledi.

Pidenin yapımında, 7 pidelik hamur kullandıklarını anlatan Aksoy, pidenin toplam ağırlığının ise 5 kilogram olduğunu belirtti. 

Aksoy, hamura uzun uğraşlar sonucunda pide şeklini verdiğini ifade ederek, "Daha sonra pideyi küreğe alarak fırına attım. Yarım saat boyunca pidenin pişmesini bekledik. Bu pideyi yapmak ustalık isteyen bir iş." dedi. 

Fırının sahibi Mustafa Aksoy ise vatandaşın isteğine göre 3 metreye kadar pide yapabildiklerini kaydederek, uzun pidelerin daha çok toplu iftar organizasyonları için tercih edildiğini söyledi.

Aksoy, 30 yıldır her ramazanda farklı uzunluklarda pide yaptıklarını dile getirerek, "Bu seneki pidemizi 1 metre 75 santim uzunluğunda yaptık. Geçen yıl 2 metre 80 santimetre uzunluğunda yapmıştık." diye konuştu.

Cep telefonuyla pidenin fotoğrafını çeken Oğuz İlker Enki, hayatında ilk defa 1 metre 75 santimetre uzunluğunda pide gördüğünü ve çok şaşırdığını söyledi. 

HABERE YORUM KAT