1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. '200 kızın kurtarılması için her yolu denemeye hazırız'
'200 kızın kurtarılması için her yolu denemeye hazırız'

'200 kızın kurtarılması için her yolu denemeye hazırız'

Nijerya Devlet Başkanı Buhari, Chibuk'te kaçırılan 200'ü aşkın kızın kurtarılması için Boko Haram ile müzakere dahil, mümkün olan her yolu denemeye hazır olduğunu söyledi.

A+A-

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, Chibuk kentinde kaçırılan 200'ü aşkın kızın kurtarılması için Boko Haram ile müzakere dahil, mümkün olan her yolu denemeye hazır olduğunu belirtti.

Devlet Başkanlığı Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Buhari, "Başkanlığını yaptığım hükümet, Boko Haram'ın iyi niyetli liderleriyle kızların serbest bırakılması için görüşmeye hazırdır." ifadesini kullandı.

Buhari, Boko Haram'ın hükümetle doğrudan görüşmek istememesi durumunda, uluslararası arenada tanınmış aracı bir kurum vasıtasıyla da görüşmenin gerçekleşebileceğini kaydetti.

Devlet Başkanı Buhari, geçen yılın sonlarında düzenlediği basın toplantısında, hükümetinin kız öğrencilerin serbest bırakılması için militanlarla koşulsuz müzakere yürütmeye hazır olduğunu açıklamış ancak örgütten olumsuz yanıt almıştı.

Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletine bağlı Chibok kentindeki bir yatılı okula 14 Nisan 2014'te baskın düzenleyen Boko Haram militanları, 276 kız öğrenciyi kaçırmıştı. Boko Haram militanlarının kaçırdığı kız öğrencilerden 57'si kaçmayı başarırken 219'u hala örgütün elinde olduğu tahmin ediliyor.

Nijerya'da 2000'li yılların başından beri varlık gösteren, lideri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından 2009'da kitlesel şiddet eylemleri düzenlemeye başlayan Boko Haram, 17 bine yakın kişinin ölmesine neden oldu. Örgüt, geçen yıldan beri eylemlerini ülkenin sınır komşuları Kamerun, Benin, Çad ve Nijer'e de kaydırdı.

HABERE YORUM KAT