1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 2019 yılı Merkezi Yönetim Bütçe görüşmeleri
2019 yılı Merkezi Yönetim Bütçe görüşmeleri

2019 yılı Merkezi Yönetim Bütçe görüşmeleri

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Mustafa Şentop, "İç tüzüğün mutabakatla hazırlanması gerekir" dedi.

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Mustafa Şentop, "İç tüzüğün mutabakatla hazırlanması gerekir" dedi.

2019 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun ve 2017 Kesin Hesap Kanun Teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüldü.

TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, 16 Nisan'da Anayasa değişikliğinin kabul edildiğini hatırlatarak, "Türkiye Parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı sistemine geçti. 2011 Haziran ayındaki seçimlerden sonra yereli bir Anayasa yapımıyla ilgili komisyon oluşturulmuştu. Bu komisyon 2011 yılının Kasım ayında çalışmalarına başladı, 2013 yılının Ekim ayında çalışmalarını bitirdi. AK Parti'nin uzlaşma komisyonuna sunmuş oldukları bir bütün teklif var. AK Parti'nin yeni Anayasa teklifinde de başkanlık sistemi vardır" ifadelerini kullandı.

Yeni bir iç tüzüğe ihtiyaç olduğunu dile getiren Şentop, "İç tüzüğün mutabakatla hazırlanması gerekir. Kanunlaşan iç tüzük değişiklikleri Anayasa ileri uyum ile ilgilidir" dedi.

Kamu Denetçiliği Kurumu Baş Denetçisi Şeref Malkoç, şöyle konuştu:

'Anayasada yazılı 6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu şikayet üzerine işlem yapıyor. Bizim amacımız hak arama kültürünü yaygınlaştırmaya çalışmaktır. İsveç'te 1806 yılında Anayasa'ya girmiş olan bir kurum yani 200 yılı aşkın bir kurum, Türkiye'de bu kurumun faaliyetleri beş yıllık. Buna rağmen 2017'de tanınırlık oranı yüzde 20'ydi, yapılan çalışmalarla yüzde 35'e çıktı.'

Muhalefet milletvekilleri TBMM Başkanvekili Şentop'a "Türkiye Büyük Millet Meclisi Külliyesi" sözüne tepki gösterdiler.

İHA

HABERE YORUM KAT