1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 21 yıldır baktığı kaplumbağasından ayrıldı
21 yıldır baktığı kaplumbağasından ayrıldı

21 yıldır baktığı kaplumbağasından ayrıldı

A+A-

Muğla'da yaşayan ancak hastalığı nedeniyle ülkesine dönmek zorunda kalan Alman kadın, 21 yıldır baktığı kaplumbağasını bakımevine bıraktı.

Almanya'nın Aachen kentinde yaşayan Margret ve Hans Enkens çifti, 1994'te doğal güzelliklerine hayran kaldıkları Muğla'nın Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesi'ne yerleşti. 1995'te ilçe merkezinde bir aracın kaplumbağaya çarptığını gören 79 yaşındaki Margret Enkens, yaralı hayvanı veterinere götürdü.

Kabuğu kırılan kaplumbağanın doğal ortamda hayatta kalamayacağını öğrenen Enkens, "Anton" adını verdiği hayvana evinde bakmaya başladı.

Parkinson hastalığına yakalanınca eşiyle Almanya'da özel bir bakımevine yerleşmeye karar veren Enkens, 21 yıldır baktığı kaplumbağası için Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) ile iletişime geçti.

Enkens, gözyaşları içinde kaplumbağayı HAYDOS Başkanı Türkan Dağdelen'e teslim etti.

- "Çocuğum gibi baktım" 

Margret Enkens, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kaplumbağasından ayrılmanın üzüntüsünü yaşadığını dile getirdi.

Hastalığı nedeniyle ülkesine dönmek zorunda olduğunu anlatan Enkens, "21 yıldır bizimle yaşıyor. Çocuğum gibi baktım. 79 yaşındayım. Parkinson hastalığına yakalandım. Benim için burada bir bakımevi, yurt yok. Yakınımız da yok. Kaplumbağamı HAYDOS'a verdim. Almanya'ya gitmek zorundayım. Ondan ayrılmak zorundayım. Başka çarem yok." diye konuştu.

Dağdelen ise Enkens çiftinin Türkiye'de yakınları bulunmadığı için Almanya'ya dönmek zorunda olduğunu belirtti.

Çiftin hayvanlarına kendilerinin sahip çıktığını ifade eden Dağdelen, şunları kaydetti:

"Seneler önce Margret benden söz istedi. 'Bir gün hasta olursam, kendimde olmazsam, kararlarımı kendim veremezsem, hayvanlarıma mutlaka sahip çık' dedi. Bir de kedisi var. Kedi ve kaplumbağa şimdi HAYDOS bakımevine gidecek. Bir süre bizde misafir olacaklar. Ardından da uygun bir aileye sahiplendireceğiz."

HABERE YORUM KAT