1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 250 bisikletçinin tarihe yolculuğu başladı
250 bisikletçinin tarihe yolculuğu başladı

250 bisikletçinin tarihe yolculuğu başladı

"UNESCO Dünya Mirası Yolunda" organizasyonu için bir araya gelen 250 amatör bisiklet sporcusu, Selçuk'taki Efes Antik Şehri'nden Bergama Akropol'e kadar olan...

A+A-

"UNESCO Dünya Mirası Yolunda" organizasyonu için bir araya gelen 250 amatör bisiklet sporcusu, Selçuk'taki Efes Antik Şehri'nden Bergama Akropol'e kadar olan 184 kilometrelik mesafeyi pedal çevirerek aşmak için yola çıktı.

İzmir, "UNESCO Dünya Mirası Yolunda" organizasyonu çerçevesinde önemli bir etkinliğe sahne oldu. 250 amatör bisikletçi Efes'ten Bergama'ya kadar olan 184 kilometrelik güzergahı, pedal çevirerek geçmek üzere Meryamana'dan yola çıktı. Bergama ve Selçuk belediyelerinin işbirliğinde gerçekleştirilen etkinliğe, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Kalkınma Ajansı da (İZKA) destek verdi. "UNESCO Dünya Mirası Yolunda" organizasyonunun startı Selçuk'ta Meryamana heykeli önünde verildi. Turun ilk kilometrelerinde bisikletçilere İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yanı sıra, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı ve Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da eşlik etti.

Bisikletçilere teşekkür

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Efes ve Akrapol arasındaki yolu bisikletlerle aşmak üzere düzenlenen tur öncesi katılımcılara seslenen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bisiklet derneklerinin kent adına çok önemli hizmetler yaptığını söyledi. Bisim projesinin ortaya çıkması, Yarımada projesinde güzergahların belirlenmesi ve İzmir'in Avrupa Bisiklet Ağı'na dahil edilmesi çabalarında bisiklet derneklerinin büyük katkılarının olduğunu ifade eden Başkan Kocaoğlu, teşekkürlerini iletti. Bisiklet dostlarının iki dünya mirası kent arasında düzenlenen tura katımlarından mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Kocaoğlu, "Biz dünya mirası üzerindeyiz. Böyle bir zenginlik üzerinde, 8 bin 500 yıldır güzel insanlarımızla aydın insanlarımızla yaşadığımız bu kentte turizm sektöründen hak ettiğimiz payı alamadığımız bir noktadayız. Hep birlikte İzmir'i tanıtıp turizmde hak etiğimiz yere getirmek istiyoruz. Bu çabalarımızdan biri de bugünkü etkinlik. Önümüzdeki yıllarda UNESCO Dünya Mirası listesine kentimizin başka değerlerinin de katılmasını diliyorum" diye konuştu.

Üç ilçe el ele

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ise İzmir'e ve İzmir'in ruhuna yakışan bir etkinlik gerçekleştirildiğini belirterek, "Belki de bu organizasyon önümüzdeki yıllarda daha da büyüyerek Türkiye'nin bütün dünya miraslarını dolaşacak bir etkinlik haline gelecek" dedi. Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı da, bu etkinliğin gerçekleştirilmesi fikrini ortaya atan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç'e teşekkür etti. İzmir'in UNESCO Dünya Mirası listesinde iki ilçesi bulunduğunu vurgulayan Bakıcı, düşüncelerini "Foça, Ödemiş, Agora ve Kadifekale başta olmak üzere birçok değerimizin bu liste içinde yer alacağına inanıyorum. Özgürlüğe pedal basma olarak ifade edebileceğimiz bu etkirliğin Meryamana'nın eteklerinden start almasının da ayrı bir önemi var" şeklinde ifade etti.

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da, "Bu organizasyona katıldığımız için çok mutluyuz. Dünyanın daha yaşanılır bir hal alması için karbon salınımının azaltılması adına bu tür organizasyonlar çok önemli. Türkiye'nin ilk aktif şehri Karşıyaka'yı bu organizasyona ortak ettikleri için çok mutluyuz. Bizlere kesintisiz bisiklet yolunu sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanıma ise Karşıyakalılar ve tüm bisikletçiler adına teşekkür ediyorum."

Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı da, emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

250 bisikletçinin tarihe yolculuğu başladı

HABERE YORUM KAT