1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 3 bin 134 Arakanlı öğrenciye eğitim
3 bin 134 Arakanlı öğrenciye eğitim

3 bin 134 Arakanlı öğrenciye eğitim

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Bangladeş, Malezya, Pakistan ve Türkiye’de toplam 3 bin 134 Arakanlı öğrenciye eğitim veriyor. 

A+A-

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun, 'Kayseri Din Gönüllüleri' buluşmasında Vakfın faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Kadir Has Kongre ve Spor Merkezinde düzenlenen programda konuşan TDV Genel Müdürü Mustafa Tutkun, Arakan’da yaşanan zulüm nedeniyle bir çok ailenin farklı ülkelere göç ettiğini, bu ailelerin çocuklarının da eğitim sıkıntısı çektiğini söyledi. Vakıf olarak Arakanlı gençlerin eğitimini önemsediklerini vurgulayan Tutkun, Bangladeş, Malezya, Pakistan ve Türkiye’de toplam 3 bin 134 Arakanlı öğrenciye eğitim verdiklerini kaydetti. Örgün eğitimin yanı sıra bu öğrencilerin açık öğretimden de eğitim aldığını vurgulayan Tutkun, ortaöğretim, lisans ve lisansüstü eğitim ve öğrenim gören öğrencilerin bütün masraflarını vakıf olarak karşıladıklarını vurguladı. Tutkun, Türkiye Diyanet Vakfı olarak Uluslararası Öğrenci Programları kapsamında Kur’an kurslarından hafızlık eğitimine, anaokulu eğitiminden imam hatip liselerine, yüksek lisanstan doktora öğrenimine kadar her alanda uzman nesiller yetiştirmek için çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti. Ümmetin derdiyle dertlenen, özgüveni yüksek nesiller yetiştirmek için İstanbul, Ankara, Bursa, Konya ve Kayseri’de 6 adet eğitim koordinatörlüğü kurduklarını belirten Tutkun, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokol çerçevesinde 72 ülkeden bin 64 öğrenciye Türkiye’de eğitim imkanı sunduklarını kaydetti. 13 ilde 16 adet yüksek öğrenim öğrenci yurdunda toplam 5 bin 676 öğrencinin kaldığını vurgulayan Tutkun, yurtların olmadığı illerde TDV şubeleri nezaretinde öğrenci konuk evleri açıldığını ve şu ana kadar 71 il ve ilçede, 326 öğrenci evinde 2 bin 315 öğrencinin kaldığını ifade etti. 2016-2017 öğretim yılında yurt dışında 14 ülkede TDV’nin 22 eğitim kurumunda 3 bin 809 öğrencinin eğitim gördüğünü vurgulayan Tutkun, bu güne kadar 5 bin 243 öğrencinin mezun olduğunu kaydetti. Öğrencilere eğitim ve burs yardımında da bulunduklarını ifade eden Tutkun, bu güne kadar 240 binin üzerinde öğrenciye 56 milyon 545 bin TL burs ve eğitim yardımı yaptıklarını kaydetti.

“2016 yılında 8 büyük cami projesini tamamladık”
Ümmetin her bir ferdinin kalpleri ve gönülleri buluşturacağı birlik mekanları camiler inşa ettiklerini vurgulayan Tutkun, “Bugüne kadar ülkemizde 3 bin 603, 25 ülkede ise 100’ün üzerinde cami ve eğitim binaları yaptık. 2016 yılı içerisinde 8 büyük cami inşaatı projesini tamamladık. Belarus Minsk Cami'ni 11 Kasım 2016 tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açtık. Vakfımızın halen 5 ülkede 5 cami inşaatı, 9 ülkede de 10 cami yer tahsis ve projelendirme işlemleri olmak üzere 15 cami projesi bulunuyor. Türkiye’de 9 ilde 14 caminin inşaatı, 13 ilde ise 23 caminin proje ve yer tahsis işlemleri devam ediyor. Camilerin bakım, onarım ve restorasyon çalışmaları ile devam eden projeler için 200 milyon dolar kaynak ayırdık” dedi.

“Kayseri iyilikte öncü şehirlerimizden”
Kayseri’de de 2006 - 2007 eğitim ve öğretim yılından itibaren Uluslararası Mustafa Germirli Anadolu İmam Hatip Lisesinde konuk öğrencilere eğitim vermeye başlandığını vurgulayan Mustafa Tutkun, “Kayseri Şehit Ömer Halisdemir Anadolu Uluslararası İmam Hatip Lisesi olarak olarak eğitim hayatına devam eden okulumuzda halen, 440 öğrenci öğrenim görmektedir. Bu güne kadar 965 öğrenci mezun olmuştur. Ayrıca Kayseri’de Türkan - İbrahim Çevik yükseköğrenim kız öğrenci yurdumuzda ise 404 öğrencimiz konaklamaktadır” dedi.

Tutkun, ayrıca 'Şimdi Yaraları Sarma Zamanı' kapsamında, bugüne kadar 310 TIR yardımın Bayırbucak Türkmenleri, Güneydoğudaki terör mağduru vatandaşlarımız ve Suriyeli mültecilere ulaştığını belirterek, “Kayseri’den ise gıda, yiyecek, giyecek, battaniye ve temizlik maddelerinden oluşan 90 TIR yardım kampanya kapsamında ihtiyaç sahiplerine ulaştı. Kayseri iyilikte öncü şehirlerimizden. Kayseri’nin hayırsever insanlarına teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT