1. YAZARLAR

  2. Said Bulut

  3. 3.İNTİFADA: MAVİ MARMARA VE 4.İNTİFADA: GAZZE (1)
Said Bulut

Said Bulut

Yazarın Tüm Yazıları >

3.İNTİFADA: MAVİ MARMARA VE 4.İNTİFADA: GAZZE (1)

A+A-

İntifada konusuna girmeden önce, Filistin’in 120 yıl önceki tarihine bir bakalım.  Filistin Osmanlı Devleti himayesi ve koruması altındaydı. Siyonizm’in kurucusu Thedor Herzl Osmanlının güçsüz döneminden yararlanarak 2.Abdulhamid’e giderek Filistin’in para karşılığında verilmesini istedi.  Abdulhamid’in o güzel cevabı“ bir oda dolusu altın verseniz de size Filistin topraklarından bir karış vermem ”dedi.  Filistin 2.Abdulhamid döneminde hiç bir sıkıntı ve zorluk yaşamadı.  İttihat ve Terakki 2.Abdulhamid’i tahttan indirdi.   2.Abdulhamid’den sonra Osmanlı yıkılışının artık son dönemine kesin bir şekilde girdi ve  Birinci Dünya savaşının içinde kendisini buldu.  Çoğu toprağını emperyalistlere kaptırdı ve yüzbinlerce insanımız şehit oldu.

 

Sonuç: Maalesef,  Emperyalizm kazandı.

 

  Abdulhamid’i indiren İttihat ve Terakki zaten Mason,  Sabetayist ve Yahudilerin de içinde olduğu bir örgüttü aslında. Her şey planlı, programlı bir şekilde yapılarak Osmanlı bitirildi.

 

 Bu olaylardan maalesef Filistin’de nasibini aldı.

 

 Filistin İngilizler tarafından işgal edildi.  Osmanlı ordusu ne kadar mücadele etse de Filistin cephesinde kaybetti.   Filistinliler İngilizlere karşı kendi imkan ve kabiliyetlerine göre isyanlar etti,  direniş gösterdi ve hatta İngilizler Yahudileri Filistin’e yerleştirirken Filistinlilerin müthiş direnişinden dolayı geri adım attı ve şu sözü verdi  “`Yahudileri yerleştirmekten vazgeçiyoruz ve yerleştirmeyeceğiz,  Filistin’den kısa sürede çıkacağız.  Bu Emperyalizmin bir oyunuydu,  ilk önce geri adım attı gibi gösterip halkları, toplumların bir nevi isyan ve tepkisini azaltarak; ortam durulunca tekrar kaldığı yerden devam ederler. Filistin’de tam bu şekilde <<İngiliz oyununu>> uyguladılar. İngilizler Yahudileri yerleştirmeye devam edip, buradaki Yahudi çetelerini de güçlendirdikten sonra Filistin’den çekildi.  Yahudi çeteleri katliamlar yapıp, toplumu teröre ederek ve sindirerek İsrail terör devletini 1948’de ilan etti.  Maalesef İsrail’i ilk tanıyan Müslüman devlet Türkiye oldu. 1948’den 1967’ye kadar katliamlar ve sindirme politikaları böyle devam etti.  1967’de Mısır, Suriye, Irak, Ürdün, Suudi Arabistan ve Filistin’in, Filistin Kurtuluş Örgütüyle beraber İsrail’e karşı savaş açtılar.  İlk başlarda Müslümanlar çok müthiş başarılar elde etti.  Amerika savaşın gidişatını terör örgütünün aleyhinde görünce İsrail’e askeri yardımlar yapıp savaşı tersine döndürdü.

 

 Altı Gün savaşının  maddi yönü bir de manevi yönü vardır.   Savaş sırasında Evliyanın biri rüya görür.  Rüyada Altı Gün savaşında Müslümanlara yardım etmek için melekler yeryüzüne iner ve yardım etmeden giderler.  Evliyaullah bu işin hikmetini sorar meleklere,  meleklerse biz Müslüman göremedik derler.  Buradaki asıl mesaj  Devlet yönetimlerinin İslam’dan uzaklaşıp İslam’la artık bir alakalarının olmadığı,  insanların İslam’dan uzaklaştığını gösterip; Yahudilerle bir farkınız olmaz mesajını veriyor;  Müslüman Devletlere ve Müslümanlara.

 

 Altı Gün savaşı kaybediliyor.  Mısır Sina’yı,  Filistin Gazze Şeridi ve Batı Şeria'yı  ve Suriye Golan Tepelerini kaybediyor.  Irak ve Suudi Arabistan’da askeri ve ekonomik olarak zarar gördüler.  Bu savaştan sonra İsrail, Filistin topraklarında hızla yayılma başladı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT