1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 40 derece sıcakta 40 liralık yevmiye mücadelesi
40 derece sıcakta 40 liralık yevmiye mücadelesi

40 derece sıcakta 40 liralık yevmiye mücadelesi

Diyarbakır'da mevsimlik tarım işçileri 40 dereceye ulaşan sıcak havaya rağmen günlük 40 lira yevmiye kazanabilmek için tarım arazilerinde çapa yapıyor.

A+A-

Hava sıcaklığının 40 dereceye ulaştığı Diyarbakır'da mevsimlik tarım işçisiolarak çalışanlar, para kazanabilmek için zor koşullarda çaba gösteriyor.

Eğil ilçesine bağlı Bahşılar köyünde yaşayan mevsimlik tarım işçileri güneş altında günlük 40 lira yevmiye kazanabilmek için Diyarbakır'daki tarım arazilerinde günlük yaklaşık 12 saat çapa yapıyor.

"Zorlanıyorum ancak ekmek parası için mecburen çalışıyoruz" 

61 yaşındaki Hacı Memiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zor koşullarda mevsimlik tarım işçisi olarak çalışarak ailesinin geçimini sağlamaya çalıştığını söyledi.

"10 yıldır Diyarbakır'ın ilçelerinde ve köylerinde çapa yapıyorum. Rahatsızım, sıcak havada zorlanıyorum ancak ekmek parası için mecburen çalışıyoruz." diyen Memiş, çapa işinin ortalama 45 gün sürdüğünü belirtti.

"Sıcakta çalışmak zor ama ekmek davası"

12 çocuk babası Şükrü Memiş (39) ise askerden geldiğinden bu yana mevsimlik tarım işçiliği yaparak yaşamını sürdürdüğünü söyledi.

Sabah tarlalara geldiklerini akşam saatlerine kadar güneş altında çalıştıklarını ifade eden Memiş, "Sabahtan akşama kadar çalışıyorum ve yevmiye olarak 40 lira alıyorum. Bu sıcakta çalışmak, aldığım ücretle geçinmek zor ama ekmek davası. Çalışmazsak geçinemiyoruz." diye konuştu.

"Okul harçlığımı kazanmak için çalışıyorum"

Lise 2. sınıf öğrencisi İbrahim Halil Memiş de 5 kardeş olduklarını, hepsinin de eğitimini sürdürdüğünü söyledi.

"44 derece sıcaklıkta çalışıyoruz. Aileme yük olmamak, okul harçlığımı kazanmak için çalışıyorum." ifadelerini kullanan Memiş, bilgisayar öğretmeni olmayı istediğini aktardı.

HABERE YORUM KAT