1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 40 yıldır daktilolara hayat veriyor
40 yıldır daktilolara hayat veriyor

40 yıldır daktilolara hayat veriyor

Beyoğlu'ndaki bir iş hanında 40 yıldır daktilo tamirciliği yapan Haluk Erçelik, teknolojiye yenik düşen mesleğini yaşatmaya çalışıyor.

A+A-

İstanbul'da 40 yıldır daktilo tamirciliği yapan Haluk Erçelik, bilgisayarın yaygınlaşmasıyla kullanılırlığını yitiren daktiloları tamir ederek, onlara hayat veriyor.

Gelişen teknolojiyle kullanımının ortadan kalkması daktiloların evlerde "antika eşya" gibi yer almasına yol açarken, daktilo tamirciliği de yok olmaya yüz tutmuş meslekler arasına girdi.

Beyoğlu'ndaki bir iş hanında mesleğini sürdüren Haluk Erçelik, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, askere gidene kadar kalıcı bir işi olmadığını ve askerden geldikten sonra tesadüfen daktilo tamirciliğine başladığını anlattı.

Gazetede gördüğü bir ilanla ustasının yanına girdiğini dile getiren Erçelik, ''Teknik konulara merakım vardı. Bir makinenin sökülmesi ve tamir edilmesi ilgimi çekiyordu. Bir ilanda büro makineleri, daktilo ve hesap makineleri tamiri yapan eleman aranıyordu. Oraya girdim, kısa sürede mesleği kavradım. 1 yıl öğrendikten sonra ayrıldım ve kendime iş yeri açtım. Severek ve isteyerek 40 yıldır bu mesleğimi yapıyorum.'' diye konuştu.

Erçelik, eskiden daktilonun popüler olduğuna ve her yerde kullanıldığına değinirken, şöyle devam etti:

''Şirketlere bakıma gider, makinelerin değişimini ve bakımını yapardık. Dükkanımıza da gelen çok oluyordu. Kimin bir makinesi bozulsa bizi buluyordu. Çok yoğun oluyorduk. Başımızı kaşıyamayacak kadar yoğunduk. Güzel işlerimiz vardı. Zaman içerisinde, bilgisayar çıktıktan sonra daktilo önemini kaybetmeye başladı. İnsanlar yazılarını bilgisayarda yazmaya, oradan çıkarmaya başladı. Şu sıralar daktilo antika şeklinde kullanılıyor ve sadece meraklıları geliyor. Televizyon dizilerinde daktiloyu görenler, 'Böyle bir makine varmış' diye bizi buluyorlar."

HABERE YORUM KAT