1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 42 yıl önce savaştıkları topraklara tekrar gittiler
42 yıl önce savaştıkları topraklara tekrar gittiler

42 yıl önce savaştıkları topraklara tekrar gittiler

Kıbrıs Barış Harekatı'na katılan gaziler, 42 yıl sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) giderek savaştıkları toprakları gördü.

A+A-

Kıbrıs Barış Harekatı'na katılan gaziler, 42 yıl sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) giderek savaştıkları toprakları gördü. Anılarını tazeleyen gaziler desteklerinden olayı Ilgaz Belediye Başkanı Arif Çayır'a teşekkür etti.

1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı'na katılarak, harekatın başarılı olmasında önemli görevler üstlenen gaziler, 42 yıl sonra anıları yaşamak ve savaştıkları toprakları görmek için KKTC'ye gitti. Ilgaz Belediyesi ve Ilgaz Kaymakamlığı'nın destekleriyle yavru vatanı ziyaret eden gazilere, MHP Ilgaz İlçe Başkanı Mustafa Yazıharman da eşlik etti.

KKTC Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar'ı ziyaret eden gaziler, daha sonra Lefkoşa Barbarlık Müzesi, Maraş Bölgesi, Magosa Surları, Karaoğlanoğlu Şehitliği, Namık Kemal Müzesi, Mavi Köşk, Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Anıtı, Lala Mustafa Paşa Camii ile tarihi ve turistlik bölgeleri gezerek anılarını tazeledi.

Harekatta düşmana karşı omuz omuza durdukları ve kaybettikleri arkadaşlarının mezarlarını da ziyaret etme şansı bulan gaziler duygusal anlar yaşadı. 4 günlük ziyaretini tamamlayan gaziler, desteklerinden olayı Ilgaz Belediye Başkanı Arif Çayır'a teşekkür etti.

Belediye Başkanı Arif Çayır, şehitlerin kanlarıyla kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin gazilerin dua ve karşılıksız mücadeleleriyle var olduğunu söyledi.

Gazilerin vatan ve millet uğruna gösterdikleri eşlik kahramanlık destanının unutulamayacağını vurgulayan Çayır, bu anlamda gazilerin kendilerinden talep ettiği tüm öneri ve istekleri karşılama gayretinde olduğunu anlattı.

42 yıl önce savaştıkları topraklara tekrar gittiler

HABERE YORUM KAT