1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 5.46'ya kadar inen dolarda son durum
5.46'ya kadar inen dolarda son durum

5.46'ya kadar inen dolarda son durum

Ekonomide dengeleme sürecinin başlaması ve yabancı yatırımcının yeniden TL varlıklarına yönelmesiyle yaşanan iyimser hava dolardaki düşüşü hızlandırdı. Dün 5.4636 seviyesine dek gerileyen Dolar/TL bu sabah 5.4823 TL seviyesinde hareket ediyor.

A+A-

Dolar/TL dün yaklaşık üç ayın en düşük seviyesi olan 5.50'nin altını test ederken, TL'nin değer kazancı Cuma günkü kapanışa göre yüzde 2'ye yaklaşmıştı.

Cuma günü 5.5975 seviyesinden kapanan dolar/TL , Türkiye piyasalarının kapalı olduğu dün 9 Ağustos'tan bu yana en düşük olan 5.5050'ye kadar geriledikten sonra bugüne 5.55 civarından başlamıştı.

Pozitif ayrışmanın nedeni ne?

TEB/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte, "TL'nin pozitif ayrışmasındaki ana neden olarak Citibank stratejistlerinin dün Orta Avrupa para birimi sepetine karşı TL uzun pozisyon önermelerini (Çek koruna–Polonya zloty–Macar forint sepeti sat/TL al) görüyoruz. Citibank stratejistleri Türk ekonomisindeki yeniden dengelenme sürecini öne çıkarıyor..." dedi.

Enflasyon bekleniyor

Bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) İstanbul'da açıklayacağı yılın 4'üncü Enflasyon Raporu takip edilecek.

 

HABERE YORUM KAT