1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. '5 günde bir yemek bulursak yiyorduk'
'5 günde bir yemek bulursak yiyorduk'

'5 günde bir yemek bulursak yiyorduk'

Suriye'de, Esed rejimi ve rejim yanlısı yabancı terörist grupların kuşatmasından Türkiye'ye getirilenlerden Züheyir Muhammed Ali, "Yiyecek sıkıntımız çoktu. 5 günde bir yemek bulursak yiyorduk." dedi.

A+A-

Suriye'de, Beşşar Esed rejimi ve rejim yanlısı yabancı terörist grupların kuşatmasındaki Halep'in doğusundan yaralı olarak İdlib'e ardından Türkiye'ye getirilen yaralılar, bombardıman altında aç ve susuz kaldıkları kentten kurtulmanın mutluluğunu yaşıyor.

İç savaşın başlamasının ardından açlığa, susuzluğa ve bombardımana maruz kalan Halepliler, yaralanarak çıkmak zorunda kaldıkları topraklarında yaşadıklarını bir an olsun unutamıyor. Kuşatma altındaki Halep'te yaralanan ve açılan koridordan önce İdlib'e ardından Türkiye'ye getirilen yaralılar, geride kalan yakınlarından haber alamamanın tedirginliğini yaşıyor.

Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alınan Halepliler'den Züheyir Muhammed Ali, ailesiyle açılan koridora kaçışı sırasında ayağından yaralandığını söyledi. Yaralı olması nedeniyle Hatay'a getirildiğini ancak ailesinin Suriye'de kaldığını anlatan Ali, haber alamadığı 5 çocuğu ve eşinin hayatlarından endişe ettiğini dile getirdi.

Ali, Halep'te insanların bombardımanın yanı sıra açlık ve susuzlukla da mücadele ettiğini belirterek, "Yiyecek sıkıntımız çoktu. 5 günde bir yemek bulursak yiyorduk. İmkanlarımız çok kısıtlıydı, ilaç, elektrik, su yoktu. Ekmek dahi bulamıyorduk. Bugüne kadar ülkemizi terk etmedik. Terk etmeyi de düşünmüyorduk ancak bombardıman, açlık ve susuzluk artık bizi kaçma aşamasına getirdi." diye konuştu.

Muhammed Ali'nin refakatçısı Beşir Hatip ise arkadaşına yardımcı olmak için Türkiye'ye geldiğini belirtti.

Hatip, Halep'in yerle bir olduğunu vurgulayarak, "Halep yaşanmaz hale geldi. İnsanlar bir bidon su için 5 kilometre gitmek zorunda kalıyordu. Bu su da sağlıklı değil, pisti ve içinde kurtlar geziyordu. Ancak yapacak başka bir şeyimiz yok. Mecburen bunu tüketiyorduk. 2,5 aydır yıkanmadım." ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT