1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 53 yaşındaki kadının organları 5 kişiye can verdi
53 yaşındaki kadının organları 5 kişiye can verdi

53 yaşındaki kadının organları 5 kişiye can verdi

Nevşehir Devlet Hastanesi'nde geçirdiği beyin kanaması sonucu 4 gündür tedavi gören ancak beyin ölümü gerçekleşen 53 yaşındaki Emine Balkış'ın tüm organları ailesi tarafından bağışlandı.

A+A-

Nevşehir Devlet Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Şenay Karakuş Taşkın, Emine Balkış'ın yakınlarıyla görüşüp organ bağışı yapılmasını önerdi. Aile bu öneriyi kabul edince organ bağış merkezi ile irtibata geçilerek uygun donörler bulundu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinden gelen transplantasyon ekiplerinin hızlı ve yoğun gayretleri ile Nevşehir Devlet Hastanesi ameliyathanesinde Balkış'ın karaciğeri Hacettepe Üniversitesi Doku ve Organ Nakli Merkezi Karaciğer Nakil Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bülent Doğrul ve uzman ekibi tarafından alındı. Karaciğeri Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine, sağ böbreği Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine, sol böbreği Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine, korneaları iki ayrı kişiye nakledilmek üzere Ankara Kornea Bankasına, bekleyen hastalara ulaştırılmak üzere, kara yolu ile gönderildi.

Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Muhammet Çömçe, konuyla ilgili açıklamasında, "Bu yıl ilk organ bağışımız oldu. Nevşehir'de 2016 yılı itibari ile, şu ana kadar 13 kişiden organ bağışı ile Türkiye'nin çeşitli illerindeki organ bekleyen hastalara nakillerinin yapıldığını, Organ Nakli sürecinde zamanla yarışan, emeği geçen başta Organ ve Doku Koordinatörümüze, tüm Transplantasyon (Organ Nakli) ekibi olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu bağışlarla yeni hastalara umut ışığı yaşama ümidi olmuşlardır. Organ bağışı yapan Balkış ailesine de bir mesaj gönderen Çömçe, Bağışlarıyla organ nakil bekleyen 5 kişiye yeniden yaşama umudu verdiği için teşekkür ediyor, yakınları ve ailesine başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

53 yaşındaki kadının organları 5 kişiye can verdi

HABERE YORUM KAT