1. HABERLER

  2. SPOR

  3. 7 yıllık kariyerine dünyaları sığdırdı
7 yıllık kariyerine dünyaları sığdırdı

7 yıllık kariyerine dünyaları sığdırdı

Ordu'da düzenlenen Avrupa Yıldız ve Genç Kızlar Boks Şampiyonası'nda 75 kiloda üçüncü kez Avrupa şampiyonluğunu elde eden milli boksör Busenaz Sürmeneli, 7 yıllık kariyerinde 2 kez dünya, 4 kez de Türkiye şampiyonu oldu.

A+A-

Ordu'da düzenlenen Avrupa Yıldız ve Genç Kızlar Boks Şampiyonası'nda 75 kiloda üçüncü kez Avrupa şampiyonluğunu elde eden Busenaz Sürmeneli, 7 yıllık kariyerine 3 Avrupa şampiyonluğunun yanı sıra 2 dünya, 4 de Türkiye şampiyonluğu sığdırdı.

Kısa süredeki başarılarıyla göz dolduran 18 yaşındaki Busenaz, bu kez 2020'de yapılacak olimpiyatlarda Türkiye'ye madalya getirmeyi hedefliyor.

Milli sporcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 7 yıl önce tavsiye üzerine boks yapmaya başladığını belirterek, "Çok hırçın bir çocuktum. Bir anda kendimi boksun içinde buldum ve boks yapmayı da çok seviyorum." dedi.

Şu ana kadar elde ettiği başarıların kolay kazanılmadığını anlatan Busenaz Sürmeneli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çok zorluk çektiğim dönemler oldu ama hepsinin üstesinden gelmeyi başardım. Ben özellikle kadın sporcularla antrenman yapmam. Dayanıklılığım artsın diye daha çok erkek sporcularla antrenman yapmayı tercih ederim. Ayrıca hiçbir antrenmanı kaçırmamaya özen gösteririm. Bu sporu yapıyorsanız çok sevmelisiniz. Ben de çok seviyorum. Başarılarda böyle geldi. Bu konuda özellikle hocalarımın da çok emekleri var.''

''Çok çalışarak da başarının geleceğini düşünüyorum''

Busenaz Sürmeneli, 7 yıllık kariyerinde şu ana kadar 4 Türkiye, 2 dünya, 3 de Avrupa şampiyonluğu sığdırdığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Artık yeni hedefim 2020'de Tokyo'da yapılacak olimpiyatlar. Bunun için herkese söz veriyorum. Olimpiyat madalyasını Türkiye'ye getireceğim. Orada çok güçlü sporcuların olduğunu biliyoruz. Onun için çok maç yapmamız lazım. Avrupa şampiyonası için on maç yaparak hazırlanıyorsak, olimpiyat için yüz maç yaparak hazırlanmamız gerekiyor. Çok çalışarak da başarının geleceğini düşünüyorum."

Boksta başarılı olmasında tekvando antrenörü olan annesinin çok büyük emeklerinin olduğuna da dikkati çeken Busenaz, "Bu yolda en büyük destekçim de annem. Sadece sporla değil, benim her şeyimle yakından ilgileniyor. Babam da her zaman arkamda durdu. Onların destekleriyle inşallah daha iyi yerlere geleceğime inanıyorum." diye konuştu.

Busenaz, aynı zamanda Trabzonspor Kulübü oyuncusu olduğunu da anımsatarak, "Bu konuda kulüp başkanımıza da çok teşekkür ediyorum. Kulübüm bana çok destek veriyor. Beni el üstünde tutuyorlar. Bugün bu başarılar varsa kulübümün de bunda çok emekleri vardır." değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT