1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 95 yaşında 'demokrasi nöbeti' tutuyor
95 yaşında 'demokrasi nöbeti' tutuyor

95 yaşında 'demokrasi nöbeti' tutuyor

İzmir'de 95 yaşındaki Hacı Keskinbalta, ilerleyen yaşına rağmen Konak Meydanı'nda FETÖ'nün darbe girişimine karşı ilk günden itibaren "demokrasi nöbeti" tutarak Türk Bayrağıyla çalan marşlara eşlik ediyor.

A+A-

İzmir'de 95 yaşındaki Hacı Mehmet Keskinbalta, ilerleyen yaşına rağmenKonak Meydanı'nda FETÖ'nün darbe girişimine karşı ilk günden itibaren "demokrasi nöbeti" tutuyor.

Yakınlarının yardımıyla Konak Meydanı'na gelen Keskinbalta, elinde sımsıkı tuttuğu Türk bayrağını sallıyor, gücü yettiğince çalan marşlara eşlik ediyor.

AA muhabirine açıklama yapan Hacı Mehmet Keskinbalta, 1921'de Sivas'ın Kangal ilçesinde doğduğunu, İkinci Dünya Savaşı sırasında 4 yıl askerlik yaptığını söyledi.

O dönem Türkiye'nin yokluk içinde de olsa ülke olarak kendisini korumaya çalıştığını aktaran Keskinbalta, "Askerdeyken yamalı potin, yamalı elbise giydim, çok az tahinle karnımı doyurdum ama o zamandan bu yana böyle bir şeye rast gelmedim. Bunlar (darbe girişiminde bulunanlar) terbiyesiz adamlar, bunlar Türkiye Cumhuriyeti'ne hakaret ediyor." dedi.

Bugüne kadar birçok önemli olaya şahit olduğunu anlatan Keskinbalta, şöyle konuştu:

"Onca şey gördüm ama böylesini görmedim. Bunlar kendi milletine düşmanlık yapıyorlar. Bunların dini imanı yok. Türk Türk'e hiç silah çeker mi? Senin kanın neyse benimki de o. Sen neden milletine ateş ediyorsun, milletini öldürüyorsun? Vicdansız, merhametsiz. Daha önce 1960 ve 1980 darbesini de gördüm ancak o zaman asker, böyle milletini öldürmedi. Bunlar ise millete silah sıktı, kurşun attı."

"Darbe girişimini öğrenince ağladım"

15 Temmuz'da FETÖ'nün darbe girişimini televizyondan öğrendiğini söyleyen Keskinbalta, şunları kaydetti:

"Darbe girişimini duyunca ağladım. Birçok din kardeşim vefat etti, yaralılar vardı. Bu yüzden ağladım. Komşular bana 'neden ağlıyorsun' dedi. Ölen vatandaşlarıma ağladım, neden ağlamayayım. Televizyonun karşısında hem haberleri dinledim hem de ağladım. Cumhurbaşkanı 'sokağa çıkın' dediği için geldim buraya. Milletim ve devletim için ölmeye geldim. Bu yaşıma rağmen yorulmadım zorlanmadım. Vatan için yaşıma rağmen şimdi bile savaşmaya gidebilirim, hudutta düşmana silah dahi sıkabilirim."

HABERE YORUM KAT