1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AA'dan işitme engelliler için 15 Temmuz videosu
AA'dan işitme engelliler için 15 Temmuz videosu

AA'dan işitme engelliler için 15 Temmuz videosu

15 Ekim Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü dolayısıyla gerçekleştirilen etkinlikte, Anadolu Ajansı tarafından hazırlanan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının katkılarıyla da sesli betimlemeli hale getirilen 15 Temmuz videosu gösterildi.

A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Anadolu Ajansı tarafından hazırlanan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının katkılarıyla da sesli betimlemeli hale getirilen 15 Temmuz videosuna ilişkin, "İşitme engelliler için işaret dili ve detaylı betimleme, görme engelliler için de sesli betimlemeyle birlikte videoyu daha kolay anlaşılır şekle getirdik. Engellilerimizin de o gece yaşananları videoyla birlikte kolay anlaması ve nesilden nesle aktarması için bunu yaptık." dedi.

Bakan Kaya, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Sosyal Politikalar Birimi Engelliler Koordinasyon Merkezi tarafından "15 Ekim Beyaz Baston Görme Engelliler Günü" dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, görme ve işitme engelli vatandaşlarla bir araya geldi. Sütlüce'deki İl Başkanlığında gerçekleştirilen programa Kaya'nın yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ile il yöneticileri katıldı.

Programda Anadolu Ajansı tarafından hazırlanan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının katkılarıyla da sesli betimlemeli hale getirilen 15 Temmuz videosu da ilk kez gösterildi.

Bakan Kaya, burada yaptığı konuşmada, yüreği vatan ve hürriyet sevgisiyle dolu, gazi bir milletin evladı olmaktan gurur duyduğunu ifade ederek, "Aziz milletimizi ve teşkilat mensuplarımızı, 15 Temmuz gecesi gösterdikleri cesaret ve kahramanlık için bir kez daha tebrik ediyorum. Milletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın çağrısıyla milli iradeye sahip çıkmış, silahlı teröristlerin darbe girişimini boşa çıkartmıştır. Gazi milletimiz, o gece Kurtuluş Savaşı'ndaki mücadele ruhunu kuşanmış, asker elbisesi giymiş işgalci hainlere karşı tarihi bir duruş sergilemiştir." diye konuştu.

Kaya, "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak, görme engelli vatandaşlarımıza yönelik hizmetleri hayatın başlangıcından itibaren ele alıyoruz." dedi. hizmetleri hayatın başlangıcından itibaren ele alıyoruz."

AA tarafından hazırlanan video

Bakan Kaya, Anadolu Ajansı tarafından hazırlanan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının katkılarıyla da sesli betimlemeli hale getirilen 15 Temmuzvideosuna ilişkin olarak da şunları söyledi:

"15 Temmuz gecesi milletimiz omuz omuza vatanı ve bayrağı için canını ortaya koyarak tarihi bir gece yaşattı bize. Bu ülkeyi, hainlere fırsat vermeyerek, ülkemizi, bayrağımızı ve vatanımızı kimseye teslim etmeyeceğini gösterdi. O gece, yaşanan büyük tarihi zafer gerçekten, Kurtuluş Savaşı'nın ikincisi gibiydi. Bunun nesilden nesle aktarılması önemli. Bu arada Anadolu Ajansına teşekkür etmek istiyorum, dakika dakika darbe girişimi videosu güzel hazırlanmış. Bunun nesiller boyunca aktarılmasında da faydası olacağını düşünüyorum. Bu konuda birçok konuda kitaplar ve videolar hazırlanacak. Milletin o geceki tüm kahramanların kahramanlık öyküleri gerçekten, Çanakkale destanında okuduğumuz gibi destansı bir şekilde yazılacaktır diye düşünüyorum. 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü. Biz de engellilerimizle birlikte bir program yaptık. Videoyu engellilerimizin daha kolay anlayacağı şekle getirdik. İşitme engelliler için işaret dili ve detaylı betimleme. Görme engelliler için de sesli betimlemeyle birlikte daha kolay anlaşılır şekle getirdik. Engellilerimizin de o gece yaşananları videoyla birlikte kolay anlaması ve nesilden nesle aktarması için bunu yaptık. Bundan sonra bütün engellilerle ilgili yaptığımız etkinliklerde bu videoyu göstermeyi düşünüyoruz."

HABERE YORUM KAT