1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AB referandumuna saatler kala anketler başa baş
AB referandumuna saatler kala anketler başa baş

AB referandumuna saatler kala anketler başa baş

Birleşik Krallık'taki kritik AB referandumuna saatler kala, son anketler "AB'de kalalım" diyenlerle "AB'den ayrılalım" diyenlerin oranını başa baş gösteriyor.

A+A-

Birleşik Krallık'taki kritik Avrupa Birliği (AB) referandumuna saatler kala, son anketler "AB'de kalalım" diyenlerle "AB'den ayrılalım" diyenlerin oranını başa baş gösteriyor.

"Survation" adlı sosyal araştırma merkezi tarafından önceki gün yapılan anketin sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 45'i AB'de kalmaktan yana oy kullanacağını söylerken, yüzde 44 ise AB'den çıkmak istediğini dile getirdi. Kararsızların oranı da yüzde 11 olarak kaydedildi.

"YouGov" adlı araştırma şirketinin Times gazetesi için yaptığı ankette ise katılımcıların yüzde 49'u "birlikte kalalım" derken, yüzde 51 "birlikten çıkalım" dedi. Son anketlerden "ORB"nin araştırmasına göre de AB'de kalmak isteyenlerin oranı yüzde 53, birlikten çıkmayı talep edenlerin oranı da yüzde 46 oldu.

Son 6 anketin sonuçlarının ortalaması olan, "Birleşik Krallık ne düşünüyor?" adlı araştırmanın verilerine göre, AB'den ayrılmak isteyenlerin oranı yüzde 49, AB destekçilerinin oranı ise yüzde 51 olarak belirlendi.

Ülkedeki kamuoyu yoklamaları referandumun başa baş geçeceğine işaret etse de geçen yılki genel seçim ile 2014 yılındaki İskoçya'nın bağımsızlık referandumu öncesinde yapılan kamuoyu yoklamalarının yanıldığı biliniyor.

NATO'dan uyarı

Bu arada, kritik kararın verilmesine kısa süre kala İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Guardian'a açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, terör ve yasa dışı göçle mücadele konularında Avrupa'nın kalbindeki Birleşik Krallık'ın rolünün önemini vurguladı.

Parçalanmış bir Avrupa'nın bölgedeki istikrarsızlığı artıracağı uyarısında bulunan Stoltenberg, "Terör tehdidiyle mücadelede hem AB'ye hem de NATO'ya ihtiyacımız var. NATO ile AB arasında güçlü iş birliğine ihtiyacımız var. Birleşik Krallık hem NATO hem de AB içerisinde liderlik gösteriyor. Komşularımız daha istikrarlıysa biz daha güvendeyiz. Birleşik Krallık, AB ile NATO arasında ayrıca Avrupa ve ABD arasında bir tür köprü. Bu, Birleşik Krallık, ABD ve NATO için önemli." dedi.

46 milyondan fazla seçmen

Referandumda oy verme hakkına sahip, kayıtlı 46 milyon 499 bin 537 seçmen bulunuyor.

HABERE YORUM KAT