1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Abbas: 'İsrailliler taahhütlerini yerine getirmiyor'
Abbas: 'İsrailliler taahhütlerini yerine getirmiyor'

Abbas: 'İsrailliler taahhütlerini yerine getirmiyor'

Filistin Devlet Başkanı Abbas, "Filistin olarak imzalanan tüm anlaşmalara uyduk, tüm taahhütleri yerine getirdik ancak İsrailliler taahhütlerini yerine getirmiyor." dedi.

A+A-

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "Filistin olarak imzalanan tüm anlaşmalara uyduk, tüm taahhütleri yerine getirdik ancak İsrailliler taahhütlerini yerine getirmiyor." dedi.

Abbas, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda milletvekillerine hitap etti.

Abbas, İsrail Filistin meselesinin başlangıcından bugüne yaklaşık 100 yıl geçtiğine dikkati çekerek, "İsrail yüzünden topraklarında binlerce yıl barış içinde yaşayan insanlarımız göç etmek zorunda bırakıldı." diye konuştu.

"Uluslararası toplumun gözleri önünde"

İsrail'in 1948 ve 1967 yıllarında bölgede yaptıklarını, Kudüs'ü ve Gazze'yi işgalini anımsatan Abbas, "Filistin'in ve halkı olarak bizlerin bir tarihi var. Bir kimliğimiz var. Bir ülkeyiz. Siyasi bir varlığız. Filistin tarihi, katliamlar ve acılarla dolu. Filistin, İsraillilerin ırkçı, nefret içeren eylemleri nedeniyle, 20'nci ve 21'inci yüzyılda eşi benzeri görülmemiş bir şekilde acılar çekti. Bütün bu yapılanlar uluslararası toplumun gözleri önünde yaşandı." ifadelerini kullandı.

"İsrail Kudüs'ün tarihi kimliğini bozmaya çalışıyor"

Filistin'in tüm çabalarına rağmen İsrail'le ilişkilerinde ilerleme kaydedemediğine değinen Abbas, sözlerine şöyle devam etti:

"Filistin olarak imzalanan tüm anlaşmalara uyduk, tüm taahhütleri yerine getirdik ancak İsrailliler taahhütlerini yerine getirmiyor. Hayatın tüm alanlarına hakim olmaya devam ediyor. İsrailliler, hem Hristiyan hem de Müslümanlar için kutsal olan Kudüs'ün tarihi kimliğini bozmaya çalışıyor. Kutsal mekanları ihlal ediyor. İsrail, bizim topraklarımıza el koyarak, bizim evlerimizi yıkarak yerleşkeler kuruyor. Binlerce insanımızı hapse atıyor. Bugün İsrail hala her gün şiddet uygulayan bir devlet."

"İsrail, yerleşkelerini kurmaya devam ediyor"

Filistin'in 2012 yılında BM'ye üye olduğunu ve şu anda 138 devlet tarafından tanındığını anımsatan Abbas, "Yıllarca yaşadığımız tarihi Filistin'in dörtte birinden daha az bir alandayız. Şu anda İsrail nedeniyle sadece görüşmüş olmak için görüşüyoruz. İsrail bu süreçte zaman kazanmaya çalışıyor. İsrail, yerleşkelerini kurmaya devam ediyor. Bizim topraklarımızı işgal etmeye devam ediyor. Duvarlar inşa ediyor." diye konuştu.

"1 milyon Filistinli, İsrail tarafından bir dönem hapse atıldı"

Abbas, İsrail'e yerleşkelerini durdurma çağrısında bulunmalarına rağmen, İsrail'in Filistin topraklarında yapılaşmaya devam ettiğini belirterek, "İsrail, son 6 yılda üç savaş başlattı. Gazze'de binlerce insanın ölümüne neden oldu. Yüzlerce aile kayboldu. İsrail evleri yok etti. Fabrikaları yok etti. İşgalden beri size şunu söyleyebilirim, 1 milyon Filistinli, İsrail tarafından bir dönem hapse atıldı. Şu anda 7 bin Filistinli İsrail'de tutuklu bulunuyor." dedi.

"İsrail, Filistin'i bir açık hava hapishanesine çevirdi"

Abbas, Filistin halkının özgür, duvarlar, asker kontrolleri olmadan yaşaması gerektiğine dikkati çekerek, "İsrail, Filistin'i bir açık hava hapishanesine çevirdi ve insanlarımız bunun içinde yaşıyor. Biz hiçbir ülkeyi haritadan silmeye çalışmıyoruz. Ama bazı insanlar bizim ülkemiz haritadan kaldırmak istiyor. Tek isteğimiz var olmak. Hiç kimsenin bizim ülkemizi haritadan silmesine ve haklarımızı elimizden almasına izin vermeyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT