1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması bölgeyi kaosa sürükler'
'ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması bölgeyi kaosa sürükler'

'ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması bölgeyi kaosa sürükler'

FKÖ Genel Sekreteri Ureykat, "Büyükelçiliği taşımak ve Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim yerlerini (İsrail'e) ilhak etmek yönündeki adımları atarsanız bu bölgeyi kaosa sürüklersiniz" dedi.

A+A-

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat, ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump'ın, "Amerikan Büyükelçiliğini İsrail'in başkenti Tel Aviv'den Kudüs'e taşıması"na ilişkin daha önce verdiği sözü yerine getirmesi durumunda, "İsrail ile Filistin arasındaki barış süreci ihtimalini yok edeceğini ve bölgeyi kaosa sürükleyeceğini" söyledi.

Ureykat, Batı Şeria'nın Beytüllahim şehrinde düzenlediği basın toplantısında, Trump'ın, İsrail'e yakınlığı ile bilinen David Friedman'ı bu ülkeye büyükelçisi olarak ataması ve daha önce verdiği "Büyükelçiliği Kudüs'e taşıma" sözü ile değerlendirmelerde bulundu.

"Trump istediği kişiyi atama hakkına sahip ama benim milletimin başkentini belirleme hakkına sahip değil. Özellikle de konu işgal altındaki Doğu Kudüs ise" ifadesini kullanan Ureykat, şu uyarıları dile getirdi:

"Friedman ve Donald Trump'ın gözünün içine bakıp diyorum ki büyükelçiliği taşımak ve Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim yerlerini (İsrail'e) ilhak etmek yönündeki adımları atarsanız bu bölgeyi kaosa sürüklersiniz."

"Trump'ın seçim döneminde verdiği sözü yerine getirerek ABD büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyıp taşımayacağı" yönündeki soruya ise Ureykat, "Bunu yapacaklarını sanmıyorum. Sonuçta ABD bir kurumlar ülkesidir ve kendi milli çıkarları tarafından yönlendirilmektedir." cevabını verdi.

Ureykat, ABD'nin 1967'den beri İsrail'in Batı Şeria'yı kontrol ve Doğu Kudüs'ü ilhak etmesini illegal gördüğünü anımsattı.

HABERE YORUM KAT