1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD ile Rusya arasında Suriye gerilimi! Durduruldu
ABD ile Rusya arasında Suriye gerilimi! Durduruldu

ABD ile Rusya arasında Suriye gerilimi! Durduruldu

ABD yönetimi, Rusya ile Suriye'de çatışmaların durdurulması anlaşması çerçevesindeki ikili temasları durdurma kararı aldığını açıkladı.

A+A-

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Suriye'deki çatışmaların durdurulması anlaşmasında gelinen son son duruma ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Kirby, açıklamasında, "ABD, çatışmaların durdurulması anlaşmasının sürdürülmesi için Rusya ile kurulan ikili temaslara katılımını durduruyor." ifadelerini kullandı.

"Rusya taahhütlerini yerine getiremedi"

Rusya'nın, taahhütlerini yerine getirmede başarısız olduğu ifade edilen açıklamada, Moskova yönetiminin, isteksiz olması veya gücünün yetmemesi sebebiyle Suriye rejiminin, ateşkes anlaşmasına bağlı kalmasını sağlayamadığı kaydedildi.

"Rusya ile Esed rejim askeri yöntemi kullanmaya devam ediyor"

Açıklamada, Rusya ile Esed rejiminin, 19 Eylül'deki insani yardım konvoyuna saldırı da dahil sivilleri, hastaneleri ve altyapı tesislerini bombalamak suretiyle askeri yöntemi kullanmaya devam ettiği belirtildi.

"Görevli tüm personel geri çekildi"

ABD yönetimi, Rusya ile uygulanması muhtemel Ortak Uygulama Merkezi kapsamında görevlendirilen tüm personelin de geri çekildiğini bildirdi. Bölgede görev yapan Amerikalı personelin güvenliği ve Suriye'de iki ülke arasında çatışmanın yaşanmaması için Rusya ile iletişim kanallarının sürdürüleceği kaydedildi.

Rusya Dışişleri Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ile yaptıkları Suriye anlaşmalarının "Washington yönetiminin tutumundaki belirsizlik" nedeniyle askıda olduğunu söylemişti.

HABERE YORUM KAT