1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD terörist belediyelere kalkan oldu
ABD terörist belediyelere kalkan oldu

ABD terörist belediyelere kalkan oldu

İçişleri Bakanlığı'nın bugün 28 belediyeye kayyum atamasının ardından bir açıklama yapan ABD, "Gelişmelerden endişe duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

A+A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 28 belediyeye kayyum mesajının ardından gerçekleştirilen kayyum atamaları ABD'yi rahatsız etti.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'nin teröre destek veren belediyelerine kayyum atamasının ardından bir açıklama yaparak "Endişe duyduğunu" söyledi. Büyükelçilik tarafından yapılan açıklama şöyle;

"Hükümetin bazı seçilmiş yerel yetkilileri terörizmi destekledikleri iddiasıyla görevden alma ve yerlerine kayyum atama kararını takiben Türkiye'nin Güneydoğu'sundaki çatışma haberlerinden endişe duyuyoruz. Amerika Birleşik Devletleri terörizmi lanetlemekte ve Türkiye'nin kendisini savunma hakkını desteklemektedir. Türk mercileri bazı yerel yetkililerin terörist gruplara katıldığı veya maddi destek sağladıkları yönündeki iddiaları araştırırken, hukuki süreç ve Türk Anayasası'nda saklı olduğu şekilde barışçıl politik ifade hakkını da içermek üzere, kişisel haklara saygının önemine işaret ederiz. Kayyum atamalarının geçici olacağını ve vatandaşların yakında Türk yasasına uygun bir şekilde yeni yerel yetkililer seçmelerine izin verileceğini ümit ediyoruz."

"Çatışma var" algısıyla servis etti

ABD Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada yer alan "Güneydoğu'daki çatışma haberlerinden endişe duyuyoruz" ifadesiyle bölgede çatışma varmış gibi bir algı oluşturmaya çalışması dikkat çekti. Kayyum atanan bölgelerde alınan güvenlik önlemlerini çatışma gibi servis eden ABD, dün olduğu gibi bugün de Türkiye'nin yanında net bir duruş sergileyemedi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum