1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD'den hava saldırısı! Onlarca militan öldürüldü
ABD'den hava saldırısı! Onlarca militan öldürüldü

ABD'den hava saldırısı! Onlarca militan öldürüldü

ABD'nin Somali'de DAEŞ ve El Şebab terör örgütlerine yönelik 5 saldırı düzenlediği ve saldırılarda 36 El Şebab militanı ile 4 DAEŞ militanının öldürüldüğü bildirildi.

A+A-

AA muhabirinin AFRICOM yetkililerinden aldığı bilgiye göre, ilk saldırı, 9 Kasım'da yerel saatle 15.00 civarında başkent Mogadişu’nun 160  kilometre batısında yer alan Bay bölgesinde gerçekleştirildi

ÇOK SAYIDA MİLİTAN ÖLDÜRÜLDÜ

Söz konusu  saldırıda birçok El Şebab militanı öldürüldü.

10 Kasım Cuma günü de yerel saatle 20.00 sularında Mogadişu’nun  yaklaşık 30 kilometre kuzeyindeki Aşağı Şabelle bölgesinde El Şebab terör  örgütüne yönelik ikinci saldırı düzenlendi.


Üçüncü saldırı ise cumartesi günü yerel saatle 16.30 civarında yapıldı. Bu saldırının, Mogadişu'nun 380 kilometre güneydoğusunda yer alan Gaduud bölgesinde gerçekleştirildiği; saldırının, ABD kuvvetlerinin bölgede El Şebab saldırısına maruz kalması üzerine yapıldığı kaydedildi.
 
AFRICOM, 12 Kasım Pazar günü ise biri DEAŞ militanlarına yönelik olmak üzere Somali’de iki saldırı düzenlediklerini açıkladı. İlk saldırının, yerel saatle 03.00 civarında Aşağı Şabelle bölgesinde yapıldığı, ikincisinin ise DEAŞ  militanlarına yönelik Puntland bölgesinde sabah 09.00 gibi gerçekleştirildiği ifade edildi.
 
Saldırılarda öldürülen militan sayısına yönelik net rakam verilmezken  ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü Albay Rob Manning ise günlük basın  toplantısında, bu saldırılarda 36 El Şebab, 4 DEAŞ mensubunun öldürüldüğünü  kaydetti.
 
ABD’nin Somali’de yaklaşık 500 askeri bulunuyor.

HABERE YORUM KAT