1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD'den o sözler için geri adım
ABD'den o sözler için geri adım

ABD'den o sözler için geri adım

A+A-

ABD'li general Votel'ın tutuklanan cuntacılar için yaptığı "ABD ordusunun yakın müttefikleri" açıklamasına ABD Savunma Bakanlığı'ndan düzeltme geldi. ABD'nin darbeyi kınadığı belirtilerek, 'iletişimde kopukluk olmasından endişe edildiği' kaydedildi.

ABD Savunma Bakanlığı, CENTCOM Komutanı General Joseph Votel'ın skandal sözleri üzerine açıklama yaptı.

Bakanlık, Votel'ın 'Türkiye ile ABD ilişkilerinin iyi bir şekilde devam ettirilmesini' söylemek istediğini belirterek, "TSK'da değişiklikler olduğu için iletişimde kopukluk olmasından endişe ettik. Yasa dışı bir askeri girişimi desteklememiz düşünülemez" değerlendirmesinde bulundu.

ABD Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında darbe girişimini kınadıklarını ifade ederek, "Türkiye'nin demokrasisini yıllardır destekliyoruz" denildi.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel darbe girişimi sonrası tutuklanan cuntacıların, "ABD ordusunun yakın müttefikleri" olduğunu ifade etmişti.

Votel'e tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise "Bunun kararını vermek senin haddine mi? Sen kimsin, bir defa haddini bileceksin" açıklamasını yapmıştı.

Bir açıklama da Votel'den geldi

General Joseph Votel, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki başarısız darbe girişimine ilişkin sözlerinin "yanlış anlaşıldığını" savundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, bugünkü konuşmasında tepki gösterdiği Votel, yazılı açıklama yaparak yanlış anlaşıldığını öne sürdü.

Votel, "Türkiye'deki başarısız olmuş darbe girişimiyle herhangi bir alakam olduğuna yönelik haberler talihsiz ve kesinlikle doğru değil." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin uzun yıllardır "olağanüstü ve önemli bir partner" olduğuna dikkati çeken Votel, açıklamasında "Türkiye'nin sürdürdüğü işbirliğinden memnuniyet duyuyoruz ve DAEŞ ile mücadeleye yönelik ortaklığımızın devamını umuyoruz." ifadesine yer verdi.

HABERE YORUM KAT