1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD'den Rusya'ya Suriye'yle ilgili yeni öneri
ABD'den Rusya'ya Suriye'yle ilgili yeni öneri

ABD'den Rusya'ya Suriye'yle ilgili yeni öneri

ABD yönetiminin Rusya'ya, iki ülkenin Suriye'deki askeri ilişkilerini derinleştirecek yeni bir iş birliği teklifi sunduğu iddia edildi.

A+A-

ABD yönetiminin Rusya'ya, iki ülkenin Suriye'deki askeri ilişkilerini derinleştirecek yeni bir iş birliği teklifi sunduğu iddia edildi.

ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesinde Josh Rogin imzalı makaleye göre, ABD ile Rusya'nın Suriye'deki askeri iş birliğini derinleştirecek öneri, bizzat ABD Başkanı Barack Obama tarafından imzalandı.

Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından güçlü bir şekilde desteklenen öneriye ABD Savunma Bakanı Ash Carter'ın karşı çıktığı ancak sonuçta Başkan'ın imzaladığı bu teklifi kabul ettiği belirtildi.

Rusya'ya hedef tespiti ve koordinasyon için teknik destek

Teklifte, ABD'nin, Nusra Cephesi'ni bombalayan Rusya'ya hedef tespiti ve koordinasyon gibi konularda teknik destek vermesi öngörülüyor.

Öneriye göre, Rusya da buna karşılık Esed rejiminin, ABD'nin terörist olarak görmediği ılımlı muhalifleri vurmasını engelleyecek. ABD, bu grupların kesin yerlerini Rusya'ya bildirmeyecek ancak Esed rejiminin hava saldırısı düzenlememesi gereken coğrafi bölgeleri iletecek.

Ancak makalede, Esed rejiminin sivilleri vurmasını engellemesi konusundaRusya'yı göreve çağıran Obama yönetiminin, bu sefer Moskova üzerinde nasıl etkin olacağı sorusuna ayrı bir parantez de açıldı.

Öneri kabul edilse bile Rusya'nın veya Esed rejiminin verdiği sözde durmaması halinde ne tür bir yaptırımın olabileceğine ilişkin herhangi bir ifadenin teklifte yer almaması da eleştirildi.

"Suriye'de doğru şeyleri yapmaları halinde Ruslarla çalışmak isteriz"

Pentagon'daki bir basın toplantısında konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunanABD Savunma Bakanı Carter, "Suriye'de doğru şeyleri yapmaları halinde Ruslarla çalışmak isteriz" dedi.

HABERE YORUM KAT