1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD'den Türkiye'ye Münbiç teşekkürü
ABD'den Türkiye'ye Münbiç teşekkürü

ABD'den Türkiye'ye Münbiç teşekkürü

ABD Savunma Bakanı Carter, Suriye'de Münbiç ilçesinin terör örgütü DAEŞ'ten temizlenmesine yönelik operasyona desteğinden dolayı Türkiye'ye şükranlarını sunduğunu bildirdi.

A+A-

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Suriye'de Münbiç ilçesinin terör örgütüDAEŞ'ten alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

"Münbiç halkı, Münbiç Askeri Konseyi, Suriye Arap Koalisyonu ve SuriyeDemokratik Güçlerini, DAEŞ'in nefret dolu yönetiminden kurtarılmasındaki başarılarından dolayı tebrik ederim." ifadesini kullanan Carter, uluslararası koalisyonun destek verdiği operasyonun başarısının DAEŞ karşıtı mücadelede önemli bir dönüm noktası teşkil ettiğini belirtti.

"Türk hükümetine şükranlarımı sunmak istiyorum"

Carter, "Münbiç, Suriye ve Irak'a giren DAEŞ savaşçıları ile müttefiklerimize, ortaklarımıza ve kendi ülkemize saldırı planlayan örgütün dış unsurları için önemli bir transit noktasıydı." ifadesine yer verdi.

Carter, şöyle devam etti:

"Münbiç'teki başarı aynı zamanda Rakka'nın artan izolasyonunu güçlendirmeye yardım edecek ve Suriye'de bir sonraki amacımız olan DAEŞ'in Rakka'daki kontrolünü kırmamıza imkan verecek. Ayrıca, bu vesileyle Türk hükümetine bu hayati operasyona verdikleri destekten dolayı da şükranlarımı sunmak istiyorum."

"DAEŞ'i yenmek için çalışmalar sürecek"

Carter, evlerini ve mahallelerini yeniden kuracak Münbiç halkı için bundan sonra işin zorlu kısmının başladığını belirterek, koalisyon ortaklarından Münbiç halkına bu konuda yardım etmelerini istedi. Carter, koalisyonun yetkin ve motive yerel güçlerle DAEŞ'i yenmek için çalışmasını sürdüreceğini kaydetti.

Suriye'nin Halep ilinin kuzeydoğusundaki Münbiç ilçesi, geçen hafta Suriye Arap Koalisyonu (SAK) ve PYD'nin içinde yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri tarafından ele geçirildi. SAK ve PYD güçleri, DAEŞ kontrolündeki Münbiç'e yönelik operasyonu mayıs sonunda başlatmıştı. Fırat'ın batısından ilerleyerek çok sayıda köyü ve beldeyi ele geçiren SAK ve PYD güçleri, yaklaşık 2 aydır ilçeyi kuşatma altında tutuyordu.

Washington yönetimi, Münbiç'in alınması için PYD'nin bazı yerel Arap unsurlarla Fırat nehrinin batısında operasyonlara katılması gerektiğinde ısrarcı olmuştu. Örgütün Suriye'de uygulamaya koymak istediği planlar konusunda Washington'u uzun süredir uyaran Ankara ise müttefiklik ilişkileri çerçevesinde Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehlikeye atan adımlardan kaçınılması gerektiğini vurgulamıştı. ABD yönetimi, Fırat'ın batısındaki Münbiç'in DAEŞ'ten alınmasının ardından operasyonlara katılan PYD'nin ilçeyi terk edeceğine dair Türkiye'ye güvence vermişti.

HABERE YORUM KAT