1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AB'den Kızılay'a fon desteği
AB'den Kızılay'a fon desteği

AB'den Kızılay'a fon desteği

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık, "Avrupa Birliği İnsani Yardım Komisyonu'nun doğrudan desteği ile 348 milyon avroluk bir fon gelecek." dedi.

A+A-

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Avrupa Birliği (AB) İnsani Yardım Komisyonu'nun doğrudan desteği ile 348 milyon avroluk bir fon verileceğini belirterek, "Biz kamp içinde 140 bin, kamp dışında da 130 bin Suriyeli'ye Kızılay kart aracılığıyla doğrudan destek veriyoruz. 348 milyon avro Kızılay kart programını destekleyecek. Her ay kişi başı 100 liralık nakit destek sağlayacak. Bu rakam 6-9 ay içerisinde 1 milyar avroya ulaşacak." dedi

Kınık, Mimar ve Mühendisler Grubu'nun çalışma toplantısındaki konuşmasında, kurumun faaliyetlerini anlattı. 

İç güvenlik operasyonlarında 11 milyon öğün sıcak yemek

Kerem Kınık, ülkede 9 bölge ve 25 yerel afet merkezi olduğunu dile getirerek, Türkiye Afet Müdahale Planı'nda Kızılay'ın beslenme alanında görevlendirildiğini dile getirdi.

Kurumun olası bir afette 340 bin insanı besleyebilecek, barınma sağlayabilecek kapasitesi bulunduğunu bildiren Kınık, Suriye'de Cerablus operasyonunda silahlı kuvvetlere ve diğer sivil unsurlara destek verdiklerini anlattı.

Kınık, iç güvenlik operasyonlarında da 12 bin civarındaki güvenlik mensubunun insani ihtiyaçlarının Kızılay tarafından karşılandığını belirterek, iç güvenlikte çalışan personele 11 milyon öğün sıcak yemek çıkarttıklarını söyledi.

Suriye'de ise gerek milli güvenlik unsurları, gerekse müttefiklerin güvenlik unsurları ile oradaki halka yönelik günlük 3 öğün gıda verildiğini ifade eden Kınık, Sağlık Bakanlığıyla beraber Cerablus'ta bir hastane inşa ettiklerini, Kızılay'ın bu hastaneye doktor desteği vereceğini belirtti.

Kızılay karta yeni destek

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, her 3 ayda bir Gazze'ye yaklaşık 10 bin tonluk insani yardım yapılacağını vurgulayarak, Gazze'ye son gönderilen 11 bin tonluk yardımın kişi başı 6 kilogram kuru gıda anlamına geldiğini, bunun da 3 aylık gıda ihtiyacını karşılayabileceğini söyledi.

Kurumda oluşturdukları departmanın Türkiye'deki yaklaşık 3 milyon sığınmacıyla ilgilendiğini anlatan Kınık, 300 bin Suriyeli'ye Kızılay kart aracılığıyla 4 yıldır düzenli olarak her ay nakit desteği verildiğini kaydetti.

Kınık, Suriyelilere yardım için yeni bir fon anlaşması imzaladıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

"AB İnsani Yardım Komisyonu'nun doğrudan desteği ile 348 milyon avroluk bir fon gelecek. Burada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, AFAD ve Kızılay uygulama partneri. Avrupa Birliği İnsani Yardım Komisyonu da fonlayıcı. Biz kamp içinde 140 bin, kamp dışında da 130 bin Suriyeli'ye Kızılay kart aracılığıyla doğrudan destek veriyoruz. 348 milyon avro Kızılay kart programını destekleyecek. Her ay kişi başı 100 liralık nakit destek sağlayacak. Bu rakam 6-9 ay içerisinde 1 milyar avroya ulaşacak. Bu bu anlamdaki dünyanın en büyük yardım operasyonu. Bu 1 milyar avro Türkiye'deki 1 milyon Suriyeli'nin Kızılay kart aracılığıyla aylık fert başına 100 lira aldığı bir nakit desteğine dönüşecek."

Kınık, 3 yıldır devam eden Kızılay kart ile sadece gıda ve giyim gibi temel ihtiyaçların alındığını, sigara, alkol gibi maddelerin alımında kullanılamadığını kaydetti.

HABERE YORUM KAT