1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Acun: AB, PKK'ya finans faaliyeti alanı sağlıyor
Acun: AB, PKK'ya finans faaliyeti alanı sağlıyor

Acun: AB, PKK'ya finans faaliyeti alanı sağlıyor

SETA Dış Politika Araştırmacısı Acun, "AB, PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmesine rağmen örgüte kıta çapında serbest propaganda ve finans faaliyeti alanı sağlıyor." dedi.

A+A-

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Dış Politika Araştırmacısı Can Acun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ortadoğu'da yüz yıllık sınırların yeniden dizayn edilmeye, Türkiye'nin ise terör örgütlerimarifetiyle bölgedeki "büyük oyunun" dışına itilmeye çalışıldığını belirterek, 15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığının ardından Türkiye'nin terör eylemleriyle teslim alınmak istediğini söyledi.

Türkiye'nin yeni güvenlik doktriniyle saldırı püskürtme ve ulusal güvenliği tesis etme gayreti içerisinde bulunduğunu aktaran Acun, birçok sığınağı imha edilen terör örgütü PKK'nın Suriye'nin kuzeyindeki emellerine Fırat Kalkanı Harekatı ile ciddi darbe vurulduğunu ifade etti.

Acun, PKK ve PYD'nin Avrupa'da büyük bir terör ağı kurduğunu ifade ederek, "AB, PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmesine rağmen örgüte kıta çapında serbest propaganda ve finans faaliyeti alanı sağlıyor. Örgüt, Avrupa'da topladığı yüz milyonlarca doları Türkiye, Suriye ve Irak'ta terörün finansmanı için kullanılıyor." dedi.

"PKK'yı tüm alt unsurlarıyla birlikte Suriye ve Irak'ta yok etmeli"

Türkiye'nin, teröre karşı savunma değil saldırı konseptini artırarak mücadele etmesi, PKK'nın elebaşılarına yönelik operasyonlar yapmayı sürdürmesi gerektiğini ifade eden Acun, şunları kaydetti:

"Örgütün orta ve üst düzey liderlerinin belli bir strateji dahilinde tasfiye ederek örgütlerin komuta kontrol yapısı çökertilmeli. Tüm bunların ötesinde Türkiye ulusal güvenliğini tesis edip terörü minimize etmek istiyorsa PKK'yı tüm alt unsurlarıyla birlikte Suriye ve Irak'ta yok etmeli. Gelinen noktada Türkiye için artık bu bir tercih değil zorunluluk arz ediyor." 

HABERE YORUM KAT