1. HABERLER

  2. SPOR

  3. AfD'li politikacının Alman milli futbolcu Boateng hakkındaki ırkçı sözlerine tepki
AfD'li politikacının Alman milli futbolcu Boateng hakkındaki ırkçı sözlerine tepki

AfD'li politikacının Alman milli futbolcu Boateng hakkındaki ırkçı sözlerine tepki

AfD partisinin Genel Başkan Yardımcısı Gauland’ın gazetecilerle yaptığı görüşmede, Alman Milli Takımı’nın Gana kökenli oyuncusu Boateng hakkındaki sözleri tepki gördü.

A+A-

Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin Genel Başkan Yardımcısı Alexander Gauland’ın gazetecilerle yaptığı görüşmede, Alman Milli Takımı’nın Gana kökenli oyuncusu Jerome Boateng hakkında “İnsanlar onu futbolcu olarak iyi buluyorlar, ancak bir Boateng'i komşu olarak istemiyorlar.” şeklindeki sözleri tepki gördü.

Bayern Münih’in Yönetim Kurulu Başkanı Karl-Heinz Rummenigge, kulübün resmi internet sayfasından yaptığı açıklamada, ayrımcılığın her şeklinin sporda ve toplumda yeri olmadığını ve buna kırmızı kart gösterilmesi gerektiğini belirterek, "Jerome Boateng harika bir insan ve kulübümüzün örnek futbolcusudur. Alman Milli Takımı’nda oynamasından dolayı da gurur duyuyoruz." ifadesini kullandı.

Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Reinhard Grindel de Alman basınına yaptığı açıklamada, Boateng’in ve milli takımın popülaritesinin siyasi amaçlar için suistimal edilmesinin çirkin bir durum olduğunu söyledi.

Spordan sorumlu Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere de Boateng’in milli takımda bir oyuncu ve örnek bir futbolcu olduğunu vurgulayarak, "Her Alman bu tür insanları takım arkadaşı, Alman vatandaşı ve komşusu olmasından dolayı kendisini şansı değerlendirmesi lazım." şeklinde konuştu.

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas da sosyal paylaşım sayfası Twitter'den yaptığı açıklamada, Gauland’in sözlerini seviyesiz ve kabul edilemez olarak nitelendirdi.

Öte yandan Gauland, Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung gazetesinde yer alan sözlerini bu şekilde söylemediğini ve Boateng’e hakaret etmediğini savunarak, gazetecilerle yaptığı arka plan görüşmesinde bazı insanların tutumunu ifade ettiğini kaydetti.

Söz konusu gazeteden yapılan açıklamada ise Gauland’ın söz konusu sözleri Potsdam kentinde iki gazeteci ile yaptığı görüşmede sarf ettiği ve bunun kaydının da bulunduğuna vurgu yapıldı.

AfD Genel Başkanı Frauke Petry ise Gauland’ın söz konusu sözleri söyleyip söylemediğini hatırlamadığını, ancak bundan bağımsız olarak Boateng’den özür dilediğini kaydetti. 

HABERE YORUM KAT