1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Afganistan'ın İstanbul Başkonsolosu Barakzey'den Af Örgütüne yalanlama
Afganistan'ın İstanbul Başkonsolosu Barakzey'den Af Örgütüne yalanlama

Afganistan'ın İstanbul Başkonsolosu Barakzey'den Af Örgütüne yalanlama

Afganistan'ın İstanbul Başkonsolosu Zekeriya Barakzey, Uluslararası Af Örgütünün Türkiye'ye gelen Afgan mültecilerle ilgili iddialarını yalanladı- Zekeriya Barakzey:- "Uluslararası Af Örgütünün, 'Türk polisi, Afgan mültecilere kötü davranıyor ve Türkçe ev

A+A-

İSTANBUL (AA) - KHALİLUR RAHMAN SALAHSHOOR - Afganistan'ın İstanbul Başkonsolosu Zekeriya Barakzey, Uluslararası Af Örgütünün (UAÖ) Türkiye'ye gelen Afgan mültecilerle ilgili iddialarını yalanladı.

AA muhabirine konuşan Barakzey, Türkiye'ye gelen Afgan mültecilere Türk polisinin kötü davrandığı, zorla geri gönderilmek istendikleri ve zorla Türkçe evrak imzalatıldığı gibi UAÖ'nün iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Barakzey, "Uluslararası Af Örgütünün, 'Türk polisi, Afgan mültecilere kötü davranıyor ve Türkçe evrak imzalatarak zorla Afganistan'a gönderiyor' iddiaları yalandır." dedi.

Kaçak yollarla Türkiye'ye giren Afgan mültecilerin Afgan diplomatlarının gözetiminde Darice ve İngilizce geri dönüş evrağı imzaladıklarını belirten Barakzey, "Afgan mültecilerin zorla geri gönderildikleri gerçeği yansıtmıyor. 3'üncü ülkelerin Türkiye'deki Afgan mültecileri politik malzeme yapma çabalarını doğru bulmuyoruz." ifadelerini kullandı.

Barakzey, Türkiye'de son günlerde Afgan mültecilerin sayısında artış gözlenmesinin sebeplerinin altında İran'da bazı odakların Afgan mültecileri Türkiye'ye gitme konusunda teşvik etmelerinin yattığını söyledi.

Barakzey, "İran'da bazı odaklar, Afgan mültecileri Türkiye'ye gitmeleri yönünde teşvik ediyor. İranlı kaçakçılar 'Türkiye'de sizi müreffeh bir yaşantı bekliyor.' telkinleri yapıyor ve bazı odaklar Türkiye'ye geçişlere göz yumuyor." şeklinde konuştu.

-İnsan kaçakçılarına karşı iş birliği

Resmi rakamlara göre son 3 ayda 27 bin Afganın kaçakçılar aracılığıyla İran sınırından Türkiye'ye geçtiklerine işaret eden Barakzey, "İnsan kaçakçılarına karşı mücadelede Türkiye, Afganistan ve İran'ın iş birliği yapması gerekmektedir. İran iki ülke arasında yer almasından dolayı ayrıca bir öneme sahiptir." dedi.

Son 3 haftada bin 500 Afgan mültecinin ülkelerine geri dönüş belgesi aldıklarını belirten Barakzey, "İnsan kaçakçıları bizim ülkemizdeki (Afganistan) savaş, işsizlik ve geçim sıkıntısı gibi sorunları kullanarak gençleri kandırıyorlar. İnsanlarımıza tavsiyem kaçakçılara kanmamalarıdır." açıklamasında bulundu.

- İnsani yardım

Türkiye'deki sivil toplum örgütleriyle iş birliği halinde Afganistan'a dönen mültecilere insani yardım ulaştırma projeleri üzerinde çalıştıklarını dile getiren Barakzey, "Afganistan Mülteciler Bakanlığı koordinasyonunda başkonsolosluğumuz, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ile muhacir ailelere ülkelerine dönüş için uçak bileti, maddi ve giyecek gibi insani yardımları temin etmek için çalışmalar sürüyor." ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler ofisinin mültecilerin sorunlarını çözmede yavaş davrandığından şikayet eden Barakzey, "Umuyorum Birleşmiş Milletler, Türkiye'den ülkelerine dönmek isteyen Afganlar hakkında daha hızlı adımlar atar." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT