1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ağbal: Türkiye yatırım açısından çekim merkezidir
Ağbal: Türkiye yatırım açısından çekim merkezidir

Ağbal: Türkiye yatırım açısından çekim merkezidir

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Türkiye, bölgesinde tam manasıyla yatırım açısından çekim merkezidir." dedi.

A+A-

Maliye Bakanı Naci Ağbal, TBMM Genel Kurulu'nda, Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın tümü üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. 

Bakan Ağbal, tasarıda yer alan geçici 2. maddeye ilişkin yapılan, "Kara para operasyonu" nitelemesini kabul etmelerinin asla söz konusu olmadığını belirterek, "Yapılan düzenleme esasen yurt dışında vatandaşlarımızın hali hazırda bulunan varlıklarının Türkiye'ye getirilmesinden ibarettir. Biz biliyoruz ki birçok medeni ülke benzer düzenlemeleri geçmişti, yakın zamanda da yapmıştır. Türkiye'de diğer ülkelerin yaptığı uygulamalara benzer bir uygulamayı yapmaktadır." diye konuştu.

Ağbal, şöyle devam etti:

"Milletvekilleri olarak, siyasiler olarak, Türkiye'ye parasını getirmek isteyen herkese doğrudan doğruya baştan suçlu ilan ederek, haksızlık yapamayız. Böyle bir hakkımız yok. Dolayısıyla bu yasa Türk vatandaşlarının yurt dışında kazandıkları helal kazançlarını getirip, Türkiye'de yatırıma dönüştürmelerini sağlamaya dönük bir düzenlemedir. Şu anda Türkiye, bölgesinde tam manasıyla yatırım açısından çekim merkezidir. Bunu uluslararası kuruluşlar ve yatırımcılar da söylüyor. Siz ne derseniz deyin, ne konuşursanız konuşun, Türkiye'ye daha fazla sermaye gelmeye devam edecek. Türkiye büyüyecek, kalkınacak. İstihdam olacak, aş olacak, iş olacak."

Bakan Ağbal'ın konuşmasının ardından, tasarının tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanarak, maddelerine geçilmesi kabul edildi.

HABERE YORUM KAT