1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Ahıska Türkleri için Türkçe kursu
Ahıska Türkleri için Türkçe kursu

Ahıska Türkleri için Türkçe kursu

A+A-

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilerek Bitlis'in Ahlat ilçesine yerleştirilen Ahıska Türklerinin ülkeye adapte olabilmeleri amacıyla Türkçe kursu açıldı.

İlçe Halk Eğitimi Merkezince açılan kursa katılan 50 kişiye hem Türkçe öğretiliyor hem de ülkenin kültürü hakkında bilgi veriliyor.

Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, yaptığı açıklamada, daha önce yaşadıkları Ukrayna'da Kiril alfabesi öğrenen Ahıska Türklerinin, ilçeye yerleşmesinden sonra adaptasyon sürecinden geçtiğini söyledi.

Ahıskalıların daha önce yaşamlarını sürdürdükleri yerde farklı bir kültür benimsediklerini ifade eden Tekbıyıkoğlu, "Farklı bir alfabeyle eğitim gördüler. Onlar için ilk etapta alfabe olmak üzere eğitimler başladı. Ukrayna bölgesinde Kiril alfabesi kullanılıyor. Burada hem normal hayatta irtibat kurmaları hem de eğitim-öğretim çağındaki evlatlarımızın okulda zorluk çekmemesi için bir alfabe eğitimi başlattık." dedi.

Kursun bir haftalık sürecinin tamamlandığını anlatan Bülent Tekbıyıkoğlu, şöyle devam etti:

"Kursiyerlerin hepsinde başarı düzeyi oldukça yüksek. Alfabe eğitiminin ardından vatandaşlık bilgisini artıracak eğitimler verilecek. Türkiye'nin yönetim yapısı, Türk tarihi, Osmanlı tarihi, Türkiye Cumhuriyeti tarihi ve bulundukları ilçe olan Ahlat'ın medeniyetimizdeki önemi hakkında bilgi aktarıldı. Kısa bir süre içerisinde ilçemize adapte oldular. İlçemiz zaten kabul kültürü olan bir yer. Bu münasebetle vatandaşlarımız da Ahıskalıları bağrına basarak, kabul kültürüyle karşıladılar."

Ahıska Türklerinden Gülçehre Kehvan da Türkçe öğrendikleri için mutlu olduklarını belirterek, "Burada olmaktan çok memnunuz. Allah herkesten razı olsun. Dersler çok iyi gidiyor. Öğretmenimizden de çok memnunuz. Bize her şeyde yardımcı oluyorlar. Türk dilini öğrenmek çok güzel. Zaten hevesle öğreniyoruz." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT