1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Aile şirketini 'tornacı Sibel usta' ayakta tuttu
Aile şirketini 'tornacı Sibel usta' ayakta tuttu

Aile şirketini 'tornacı Sibel usta' ayakta tuttu

Ekonomik sorunlar yaşayan eşine destek olmak amacıyla 30 yıl önce başladığı tornacılık mesleğinde ustalaşan Sibel Bezci, geçen sürede aile şirketini ayakta tutmayı başardı.

A+A-

İzmir'de, eşinin işlerinin kötüye gitmesi üzerine torna tezgahının başına geçen Sibel Bezci, ustalık gösterdiği mesleği sayesinde hem içerisinde bulundukları ekonomik sıkıntının atlatılmasını sağladı hem de firmanın büyümesinde etkin rol oynadı.

Bornova Hurdacılar Sitesi'ndeki iş yerinde eşiyle omuz omuza vererek çalışan 48 yaşındaki Bezci, erkek mesleği olarak bilinen tornacılığı uzun yıllardır sürdürüyor.

Meslek lisesi makine ressamlığı bölümünü bitirdikten sonra hayatını İnan Bezci ile birleştiren Sibel Bezci'nin torna tezgahının başına geçmesinde, evliliklerinin ilk yıllarında eşinin iş yerinde yaşadığı ekonomik sorunlar etkili oldu.

"Eşime nasıl destek olurum" diye düşünürken bir anda kendini torna tezgahının başında bulan Bezci, başta zorlansa da kısa sürede mesleğinde ustalaştı. 

2 kadın komşusuyla çalışmanın mutluluğunu yaşıyor

Şimdilerde CNC makinelerini büyük bir ustalıkla kullanan aynı zamanda program da yazabilen torna ustası kadın, sektörde yaşanan eleman sıkıntısını ise yine hemcinsleriyle çözdü.

Atölyelerinde çalışacak işçi bulamayan Bezci, iş teklifini kabul eden 2 kadın komşusuyla çalışmanın mutluluğunu yaşıyor.

Bezci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, genç yaşta evlenip kendini de iş yaşamının içerisinde bulduğunu söyledi.

"Demir kokusunu çok seviyorum"

Tornacılıktaki başarısında meslek lisesi eğitiminin etkili olduğunu anlatan Bezci, çevresindekilerin "bu işi yapamazsın" şeklindeki sözlerinin kendisini hırslandırdığını vurguladı.

O dönemde mesleğinde hiç kadın olmadığını ifade eden Bezci, şöyle konuştu:

"Eşim iş görüşmelerine gittiğinde atölyenin kapılarını kapatarak çalışıyordum. Demir kokusunu çok seviyorum. Zor günler geçirdik ancak hiçbir zaman kendisini yalnız bırakmadım. Çünkü çocuklarımızın geleceği söz konusuydu. İşin güzel tarafı şimdi yanımızda 2 kadın da çalışıyor. Yıllarca komşuluk yaptığım 2 ev hanımı sektöre girdi. Keşke bu işi yapan daha fazla kadın olsa diye düşünüyorum.

"Beni geçti"

Atölyeyi eşinin çevirip yönettiğini vurgulayan Bezci, "Gerçeği söylemek gerekirse ilk atölyeye geldiğinde fazla ümitli değildim ama azmi sayesinde bütün ön yargılarımız değişti. Başta imalat olmak üzere zamanla her konuda beni geçti. Eşim, sektöre kattığı kadın çalışanlarla çok önemli işlere imza attı." diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT