1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK parti 15 yılda tarih yazdı
AK parti 15 yılda tarih yazdı

AK parti 15 yılda tarih yazdı

Türk siyasi tarihine damgasını vuran AK Parti, bugüne kadar girdiği tüm seçimlerden birinci çıktı. Kurucusu Erdoğan’ın belirlediği ilkelerle hareket eden AK Parti, bünyesinden 2 cumhurbaşkanı ve 4 başbakan çıkardı.

A+A-

Ağustos 2001’de siyaset sahnesine çıkan AK Parti, Türk siyasi tarihine başarılarıyla damgasını vurdu. 3 Kasım 2002’de siyasi yasaklı Recep Tayyip Erdoğan’dan mahrum girdiği seçimde birinci olan AK Parti, Abdullah Gül başkanlığında ilk hükümeti kurdu. Erdoğan’ın, 8 Mart 2003’te Siirt’te yenilenen seçimde milletvekili seçilmesinin ardından Gül başkanlığındaki 58. Hükümet 11 Mart 2003’te istifa etti. Erdoğan, 15 Mart’ta 59. Hükümeti kurarak başbakan oldu. AK Parti daha sonra yapılan 7 seçimden birinci çıktı.

DANIŞTAY SALDIRISI

Türkiye tarihinde ekonomik ve siyasi istikrarın yükselmeye başladığı her dönemde olduğu gibi AK Parti hükümetleri de hedef oldu. İlk olarak 17 Mayıs 2006’da Ankara’da Avukat Alpaslan Arslan, gerçekleştirdiği saldırıda Danıştay 2. Dairesi Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin katledildi. Bazı çevreler hükümeti sorumlu tuttu. Hükümet ise istikrarı bozmak ve hükümeti yıkmak için yapılan teşebbüs olarak nitelendirdi.

AK Parti iktidarının 5 yılını doldurduğu dönemde yeni bir kriz ortaya çıkarıldı.

CUMHURİYET MİTİNGLERİ

Herkes, TBMM’de sayısal üstünlüğü elinde bulunduran AK Parti’nin önereceği adayın 11. Cumhurbaşkanı olarak seçileceğine kesin gözüyle bakarken, bazı çevreler Cumhuriyet Mitingleri ile bunu engellemeye çalıştı. Mitingler Ankara, İstanbul, Manisa, Çanakkale ve İzmir’de yapıldı.

27 NİSAN MUHTIRASI

Türk demokrasi tarihine “e-muhtıra” olarak geçen 27 Nisan bildirisi de Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi milli iradeyi hedef alan bir girişim olarak akıllarda kaldı. Geri adım atmayan hükümet, Meclis’in Cumhurbaşkanlığı seçimi takvimini aynen işletti. Meclis 11. Cumhurbaşkanı’nı seçmek için 27 Nisan 2007’de toplandı. Tek aday olarak seçime giren Abdullah Gül, oylamaya katılan 361 milletvekilinin 357’sinin oyunu olmasına rağmen, ilk turda seçilmek için gerekli 367 sayısını bulamadı. CHP, 367’nin sadece karar yeter sayısı değil, aynı zamanda toplantı yeter sayısı olduğu iddiasıyla Meclis’te yapılan ilk tur oylama işleminin iptal edilmesi için AYM’ye başvurdu. Bir ilke imza atan AYM, başvuruyu kabul ederek Türkiye’yi yeni bir krizin eşiğine getirdi. 22 Temmuz’da erken seçime gidildi. AK Parti, oylarını artırarak çıktı. 28 Ağustos 2007’de Abdullah Gül 11. Cumhurbaşkanı seçildi.

KAPATMAK İSTEDİLER

AK Parti’yi iktidardan uzaklaştırmak için yargı içinde odaklanan vesayet çevreleri harekete geçirildi. Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın hazırladığı ve Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu 71 kişiye siyaset yasağı getirilmesi ile partinin kapatılmasını içeren davayı AYM, 30 Temmuz 2008’de karara bağladı. 5 üye kapatmaya karşı çıktı, 6 üye kapatmadan yana oy kullandı. Nitelikli çoğunluk sağlanamadığı için parti kapatma talebi reddedilmiş oldu.

MİT KRİZİ VE GEZİ

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya’nın 7 Şubat 2012’de MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da aralarında bulunduğu istihbarat görevlilerinin ifadeye çağrılmasıyla başlayan kriz, siyasi iktidarın olaya müdahalesiyle son buldu. Taksim Meydanı’ndaki Gezi Parkı’na Topçu Kışlası’nın yeniden inşa edilmesi amacıyla belediyenin birkaç ağacı başka yere nakletmek için çıkarması üzerine başlayan olayların da Türkiye’ye maliyeti büyük oldu. “Ağaç kesimi protestosu” bahanesiyle ortaya çıkan örgütler, tüm Türkiye’de, hükümeti yıkarak yatırımları durdurma amacına yönelik şiddet eylemleri başlattı. Yaklaşık 50 milyar dolar maliyeti olan eylemler Erdoğan’ın kararlı duruşuyla son buldu.

HALKIN SEÇTİĞİ İLK CUMHURBAŞKANI

AK Parti, Anayasa Mahkemesi’nin 367 kararı ile başlayan derin kriz sonrası Cumhurbaşkanı’nın doğrudan halk tarafından seçilmesine ilişkin Anayasa değişikiğini referanduma götürdü. Halkın yaklaşık yüzde 69’unun “evet” oyu vermesiyle Erdoğan’ın 2014 yılında doğrudan halk tarafından cumhurbaşkanı seçilmesinin de yolu açmış oldu. Erdoğan, 10 Ağustos 2014’te yapılan seçimde oyların yaklaşık yüzde 52’sini alarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı oldu.

SİYASETTE BİR İLK

Kesintisiz iktidarına 14 yıldır devam eden AK Parti, bu süre içerisinde 4 başbakan ve 2 cumhurbaşkanı çıkardı. Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım başbakanlık yaparken, Gül ve Erdoğan Türkiye’nin 11. ve 12. Cumhurbaşkanlığına seçildi.

FETÖ’NÜN SON HAMLESİ 15 TEMMUZ

FETÖ, 7 Şubat MİT krizi ve 17-25 Aralık darbe girişiminin ardından 15 Temmuz’da bu kez topyekun Türkiye’yi hedef alan bir işgal hareketine girişti. Tarihin en kanlı darbe girişimi, örgütün TSK içerisindeki üniformalı teröristleri aracılığıyla gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine vatandaşlar tankların önüne geçerek demokrasiye sahip çıktı.

17-25 ARALIK DARBE GİRİŞİMİ

Dönemin İstanbul Cumhuriyet Savcısı firari Celal Kara tarafından 17 Aralık 2013’te, İstanbul Cumhuriyet Savcısı firari Muammer Akkaş ise özel üretim belgelerde 25 Aralık 2013’te hükümeti hedef aldı. Akkaş, oğlu Bilal Erdoğan üzerinden Erdoğan’ı hedef aldı. FETÖ’nün bu teşebbüslerinin Türkiye’ye maliyeti 100 milyar doların üzerinde oldu.

HABERE YORUM KAT