1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. AK Parti İl Başkanlığını işgal davasında karar çıktı
AK Parti İl Başkanlığını işgal davasında karar çıktı

AK Parti İl Başkanlığını işgal davasında karar çıktı

15 Temmuz'da AK Parti İstanbul İl Başkanlığını işgal girişimi davasında 4 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 11 sanığa müebbet hapis cezası kararı onandı

A+A-

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın  (FETÖ/PDY) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın  işgal girişimine katıldıkları gerekçesiyle yargılanan 4 sanığın ağırlaştırılmış  müebbet, 11 sanığın ise müebbet hapis cezasına çarptırıldığı yerel mahkeme kararı  onandı.  

 İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, 15 Temmuz'da AK Parti  İstanbul İl Başkanlığı'nın işgal girişimine katıldıkları gerekçesiyle İstanbul  23. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yargılandıkları davada 15 sanığın haklarında verilen  hapis cezalarına ilişkin istinaf başvurularını karara bağladı.

Dairenin kararında, yerel mahkemenin sanıklar hakkında verdiği kararda  usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve  işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin  yerinde olduğu belirtildi.

Eylemin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tipine  uyduğu, cezanın kanuni bağlamda uygulandığı aktarılan kararda, bu nedenle  sanıkların istinaf başvurularının esastan reddine hükmedildiği bildirildi.

 Ceza dairesinin kararında, sanıkların tutukluluk hallerinin de  devamına karar verildiği kaydedildi.

Davanın geçmişi

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, 20 Aralık 2017’de karara bağladığı  davada, eski binbaşılar Faruk Şimşek ve Erol Hazıroğlu ile eski yüzbaşılar Gökhan  Güney ve Hasan Hüseyin Altınsoy'un, "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye  Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen  yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye  teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına  karar vermişti.

Sanıkların fiilden sonraki davranış biçimlerini ve yargılama sürecinde  pişmanlıklarının gözlenmemesini göz önüne alan mahkeme, 4 sanığın cezasında  takdiri indirim uygulanmasına yer olmadığına hükmetmişti.

Sanıklar eski Üsteğmen Muzaffer Dikencik, eski Asteğmen Berkay Demir,  eski Astsubay Ali Aydoğan, eski uzman erbaşlar Arif Emre Esen, Cem Karaaslan,  Hüreyre Can Çatal, İbrahim Tıraş, Şahin Kurt, Feyyaz Yörük, Reşat Ardıl ve  Fahrettin Kemal'in "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın  öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen  getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek" suçundan  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar veren mahkeme,  sanıkların yargılama sırasındaki tutum ve davranışlarını, verilen cezanın  gelecekleri üzerindeki etkisini göz önüne alıp cezalarını müebbet hapse  düşürmüştü. ?

Mahkeme heyeti, 15 sanığa "Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan  kaldırmaya teşebbüs etmek", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya  teşebbüs etmek", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "silahlı terör örgütüne üye  olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçlarından dava  açılmış ise de "anayasayı ihlal" suçundan mahkumiyet kararı verildiğinden,  bahsedilen suçların "geçitli suç" kuralları çerçevesinde eridiği anlaşıldığından,  sanıklar hakkında bu suçlardan ayrı ayrı karar verilmesine yer olmadığına  hükmetmişti.

HABERE YORUM KAT