1. YAZARLAR

  2. Ahmet Atıf Doğan

  3. AK Parti’de kongre takvimine referandum ayarı yapılacak mı?
Ahmet Atıf Doğan

Ahmet Atıf Doğan

Analist
Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti’de kongre takvimine referandum ayarı yapılacak mı?

A+A-

Haber dün Doğan Haber Ajansından servis edildi. Haberi okuyunca konuyla ilgili bir resmi açıklama olmadığını görüyoruz. Haberde, AK Parti'de tüzük gereği Aralık ayında yapılması gereken kongreler, referandum sonrasına ertelendi. Karar, çarşamba akşamı toplanan MYK'da alındı. Aralık ayında delege seçimleri için mahallerde sandık kurup üyelerin oy kullanmasıyla başlayacak kongre süreci, anayasa değişikliği teklifinin oylanacağı referandum sonrasına kaldı. AK Parti'nin referandumu bahar aylarında yapmayı planladığı öğrenildi, deniyor.

Bu yazıyı yazarken birkaç defa tekrar diğer ajanslara baktım ama resmi açıklama yoktu. Gün içerisinde geldi mi, ya da haber yalanlandı mı bilemiyorum?

Ama benim bildiğim şu; evet kesinlikle, MHP ile tam olarak mutabakat sağlanmışsa ve önümüzdeki 5 ay içerisinde referanduma gidilecekse kongreler ertelenmelidir.

AK Parti zaman zaman acemi ve tuhaf siyaset yapmayı sever ama bu konu sıradan bir konu değil, çok ciddi bir konudur ve şimdi AK Parti teşkilatlarının enerjisi kongre gibi konulara yönlendirilmemelidir.

Zaten AK Parti il ve ilçe başkanları çoğunlukla toplumdan kopuk, toplumun gündemine çok fazla kafa yormayan ve genel olarak da teşkilatların değil, genel merkezin dengeler üzerine belirlediği isimlerden oluşur. Bu isimlerin çoğu da AK Parti tabanında çok ciddi tartışma konusudur.

Konuyla ilgili Ahmet Şükrü Kılıç’ın hakikatperver isimli internet sitesinde yayınladığı, AK Parti'de kongre süreci başlıyor, yeni il başkanı kim olacak? - AK Parti Genel Merkez değişmeli ki il başkanlıkları değişsin, başlıklı yazılarının bu anlamda önemli olduğunu da ifade etmek istiyorum.

Bu yazılar genel merkezde en üst seviyede dikkate alınmalıdır, diye düşünüyorum.

Hal böyle iken, Başkanlık gibi önemli bir konuda, CHP’nin çok yoğun ve keskin muhalefet yapacağının anlaşıldığı şu günlerde AK Parti, bilakis eğitim çalışmaları yapmalı ve kamuoyuna, niye, HDP’lilerin, bazı gazetecilerin tutuklandığının, belediyelere niye kayyum atandığının iyi anlatılacağı çalışmalar yapmalıdır.

Mesela Başkanlık sistemi geldiğinde yargı bağımsız olacak mı? Ben olacağını biliyorum ama bunu bir AK Partili ilçe, il başkanı ya da bir milletvekilinin mesela Kontv’de anlattığına şahit oldunuz mu?

AK Parti neden hala bir seferberlik yapmıyor, niye kamuoyuna Türkiye’nin başkanlıkla neler kazanacağını, hangi konularda Türkiye’nin ne tür atılımlar yapacağını anlatmıyor?

Burada Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Başbakanımız Binali Yıldırım’a büyük işler düştüğüne inanıyorum. AK Parti teşkilatları bu alana yönlendirilmelidir.

Dün Yalçın Akdoğan Star Gazetesinde çok güzel yazmış, Recep Tayyip Erdoğan diktatör olmaz ama pısırık bir siyasetçi de olmaz. Ceketini alıp gitmez, sadece Türkiye’deki statükocu zalimlerle değil gerekirse bütün dünyanın zalimleriyle mücadele eder.

Eee bunu topluma tam olarak anlatabiliyor musunuz ey AK Partililer.

Mesela eğitim konusunda bu ülkede ciddi eksikler var, hala medyada etkin güç Batı tandanslı gazeteci, sanatçı, akademisyenler.

AK Parti il teşkilatları mesela bu konuda bir çalışma yapamaz mı? Geçen gün Şirin Payzın’ın programında bir CHP’li bayan vekil, Bursa milletvekiliymiş, direk, “AK Parti şu anda meclise bir önerge getirdi, kız çocuklarına tecavüzcülere özgürlük sağlıyor, tecavüz ettiği kız çocuğu ile evlenen tecavüzcü serbest bırakılacak” diye resmen yalan söyledi.

Ya bir tane AK Partiliden bir açıklama gelsin be kardeşim. Bir kişi CNN Türk’ü arasın ve bunun yanlış ve yalan olduğunu ifade etsin…

Bak orayı milyonlarca insan dinliyor, bir anda kadın algı operasyonunu yaptı, AK Partiyi tecavüzcüyü koruyan bir parti yaptı, geçti gitti. Buna nasıl müsaade edilebilir.

Yine aynı programda Siirt’teki toprak kaymasından mütevellit oluşan kaza konuşuluyor, o kadın hemen yine, “bu katillik”, diyor.

Nedir bayan katillik olan, yağmurun yağması mı? Yağan yağmurdan oluşan heyelan mı?

Oradaki insanlar, o madenin sahibi heyelan olacağını nereden bilecek? Madende tedbirsizlik yüzünden göçük olmadı ki, olan kaza, afet… Kim katil?

Ama AK Partili bir kişi bile o programı arayıp, bu yanlışı düzeltmiyor ve ülkemizin madenciliğini geliştiren, işçi güvenliği konusunda bugüne kadar en güzel yasaları yapan AK Parti bir anda tedbir almaz, para için insan öldürür bir algıyla suçlanıveriyor.

Bu olacak iş mi?

Ey AK Partililer, yahu ne olur, artık siz de kendinize gelin. Bakın bu millet kendinde, dinamik, sizin kendinize gelmenizi bekliyor.

İşte bu günler, yeniden kendine geliş süreci olarak değerlendirilmelidir ve kongre süreci ertelenmelidir, diye düşünüyorum.

Bir de illerde ilçelerde yeni küskünler, yeni sıkıntılar, yeni kavgalar, yeni tartışmalar oluşturmaya şu anda zaman ve mekân müsait değil. AK Partililerin enerjisine bu millet başka alanda ihtiyaç duymaktadır. İl, ilçe başkanlarımız ile bütün milletvekillerimizden bu millet başkanlığı ve gündemdeki diğer tartışılan konularda devletimizin niye haklı olduğunu kamuoyumuza ve hatta yabancılara en güzel şekilde anlatacak seferberlik beklemektedir.

AK Parti önemli bir partidir, AK Parti ile bu milletin kaderi birleşmiştir. Ne olur, AK Partili kardeşlerimiz bunun farkına varsınlar, ne olur tarihin onlara yüklediği büyük sorumluluğun farkına varsınlar.

Hala ne diye oyunda oynaştasın, diyen şaire kulak kabartsınlar ve genel merkez de şu kongre sürecini gerçek anlamda ertelesin, şu tarihi süreçte, tarihi mücadele başlasın artık.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum