1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Al Sani, Essid, Abbas ve Meşal'den Başbakan Yıldırım'a tebrik telefonu
Al Sani, Essid, Abbas ve Meşal'den Başbakan Yıldırım'a tebrik telefonu

Al Sani, Essid, Abbas ve Meşal'den Başbakan Yıldırım'a tebrik telefonu

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, Tunus Başbakanı Essid, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile Hamas Siyasi Büro Başkanı Meşal, Başbakan Yıldırım'ı arayarak yeni görevinden dolayı tebrik etti.

A+A-

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, Tunus Başbakanı Habib Essid, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas Siyasi Büro BaşkanıHalid Meşal, Başbakan Yıldırım'ı ayrı ayrı arayarak yeni görevinden dolayı tebrik etti.

Başbakan Yıldırım'a Katar'dan tebrik telefonu

Başbakan Binali Yıldırım, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile telefonda görüştü.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Al Sani Yıldırım'ı telefonla arayarak, yeni görevinden dolayı tebrik etti ve başarı dileklerini iletti.

Görüşmede, Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, Katar ve Türkiye arasındaki ilişkilerin önümüzdeki dönemde daha da geliştirilmesi için yeni Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile her türlü iş birliğine hazır olduklarını söylediği belirtildi.

Başbakan Yıldırım'ın da Al Sani'ye tebrik ve iyi dilekleri için teşekkür ettiği, yeni hükümetin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Şeyh Temim bin Hamad Al Sani tarafından temelleri atılan kapsamlı iş birliği çerçevesinde her türlü çabayı göstereceklerini bildirdiği öğrenildi.

Tunus Başbakanı Essid Yıldırım'ı tebrik etti

Başbakan Binali Yıldırım, Tunus Başbakanı Habib Essid ile telefonda görüştü.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Tunus Başbakanı Essid, Başbakan Yıldırım'ı telefonla arayarak yeni görevi dolayısıyla tebrik etti ve başarı dileklerini iletti.

Başbakan Yıldırım'ın da Tunuslu mevkidaşına teşekkür ettiği, Türkiye'nin köklü ilişkilere sahip olduğu Tunus ile işbirliğini önümüzdeki dönemde daha da ileri seviyeye taşımak için çalışmaları sürdüreceklerini ifade ettiği belirtildi.

İki liderin, üst düzey siyasi diyaloğun artarak devam ettirilmesi konusunda mutabık kaldığı öğrenildi.

Abbas ve Meşal'den Yıldırım'a tebrik telefonu

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, Başbakan Binali Yıldırım'ı telefonla ayrı ayrı arayarak, yeni görevi dolayısıyla tebrik etti. 

Başbakanlık Basın Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile Başbakan Yıldırım telefon görüşmesi gerçekleştirdi. 

Görüşmede Abbas, Yıldırım'ı başbakanlık görevini üstlenmiş olması dolayısıyla tebrik etti.

Filistin davasına verdiği destek için Türkiye'ye ve Türk halkına teşekkürlerini ileten Mahmud Abbas, Türkiye'nin Paris Konferansı'na üst düzeyli katılımını önemsediğini dile getirdi. 

Abbas görüşmede ayrıca, Filistin'le ilgili uluslararası gelişmeler ile ikili iş birliği konularını karşılıklı değerlendirme arzusunu da ifade etti. 

Binali Yıldırım, tebrik telefonu için Abbas'a teşekkür ederek, kendisini önümüzdeki dönemde Türkiye'de görmekten memnuniyet duyacağını belirtti. 

Türkiye'nin Filistin halkına ve haklı davasına desteğinin süreceğini vurgulayan Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin Paris Konferansı'na da üst düzey bir heyetle iştirak edeceğini bildirdi. 

Binali Yıldırım, en kısa zamanda Filistin Devleti'nin uluslararası alanda tam kabul gören, bağımsız bir devlet olarak tanınacağına olan inancını da dile getirdi. 

Hamas Siyasi Büro Başkanı Meşal de Başbakan Yıldırım'ı telefonla arayarak, AK Parti Genel Başkanlığı ve başbakanlık görevlerini üstlenmesi dolayısıyla tebriklerini ifade etti. 

Görüşmede, Türkiye'nin istikrar ve başarısının bölge için büyük önem arz ettiğini dile getiren Halid Meşal, Türkiye'nin Filistin halkına yakın desteği için teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT