1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Alabalık çiftliğinin elektriği 'kaynak suyu'ndan
Alabalık çiftliğinin elektriği 'kaynak suyu'ndan

Alabalık çiftliğinin elektriği 'kaynak suyu'ndan

Elazığ'da Karakaya Baraj Gölü'ndeki çiftliğinde alabalık yetiştiriciliği yapan Özdemir, tesisin enerji giderini karşılamakta güçlük çekince çareyi, kaynak suyundan kendi elektriğini üretmekte buldu.

A+A-

Alabalık yetiştiricisi İrfan Özdemir, Karakaya Baraj Gölü 10. Bölge'de bulunan tesisine, yaklaşık 3 kilometre uzaktaki dağ eteğinden borularla kaynak suyugetiriyor.

Basınçlı suyla çalıştırdığı çark ve kasnağa bağlı alternatörle kendi elektriğini üreten Özdemir, kurduğu sistem sayesinde, daha önce enerji gideri olarak verdiği aylık bin 500 lirayı artık ödemiyor.

İrfan Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2007'den beri baraj gölündeki tesisinde, ağ kafeslerde alabalık yetiştirdiğini anlattı.

Bölgede çok sayıda alabalık tesisi bulunmasına rağmen iletim hattı olmadığı için elektrik ihtiyaçlarını daha çok jeneratörlerle karşıladıklarını ifade eden Özdemir, hem mazot giderinin yüksekliği hem de jeneratör kullanımının getirdiği ek işler nedeniyle alternatif enerji kaynağı arayışına girdiğini belirtti.

"5-6 yıldır yakıta para harcamıyorum"

Araştırmaları sonucunda basınçlı su ve alternatör yardımıyla elektrik elde edebileceğini öğrendiğini bildiren Özdemir, tesisin içme suyu ihtiyacını karşılamak için dağdan getirdiği kaynak suyundan elektrik üretmeye karar verdiğini kaydetti.

Özdemir, ''Çoğu zaman elektrik sıkıntımız oluyordu. Daha önce akü ya da gaz lambasıyla aydınlatmayı, jeneratörle elektriğimizi sağlıyorduk. Dağdan suyu getirdik ve burada bir elektrik dinamosu alternatör kurduk. Alternatör 3,2 kilovat elektrik üretiyor. Buna bir çark taktık, suyun basıncıyla 500 devirle çalışıyor. Bu şekilde direkt 220 volt elektrik üretiyor." ifadelerini kullandı.

Sistemi kurduktan sonra elektrikle ilgili sıkıntılarının ortadan kalktığını vurgulayan Özdemir, ''Daha önce jeneratörü çalıştırmak için mazota yaklaşık bin 500 lira verirken, şu anda vermiyorum. Artık jeneratör kullanmıyorum. Balık boylama makinesi, televizyon, buzdolabı, klima gibi malzemeleri bu şekilde çalıştırıyorum. 5-6 yıldır yakıta para harcamıyorum.'' diye konuştu.

Özdemir, alabalık tesislerinin bulunduğu bölgenin yerleşim yerlerine uzak ve ulaşım şartlarının zor olmasının, karşılaştıkları sorunları daha çok kendi başlarına çözmelerini zorunlu kıldığını dile getirdi.

Bu durumun kendilerini, günlük hayatta ihtiyaç duydukları bazı cihazları daha basit şekilde tasarlamaya yönelttiğini anlatan Özdemir, sıcak havalarda serinlemek için araba radyatöründen klima yaptığını bildirdi.

HABERE YORUM KAT