1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Aliağa LNG terminalinde yeni kapasite artışı 6 ay içinde
Aliağa LNG terminalinde yeni kapasite artışı 6 ay içinde

Aliağa LNG terminalinde yeni kapasite artışı 6 ay içinde

Egegaz Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Akbal, "Aliağa LNG terminalimizde ikinci kapasite artışımızı 6 ay içinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz." dedi.

A+A-

Akbal ve Egegaz Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Çolakoğlu, Egegaz Aliağa sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) terminalinde gelecek dönemde yapılacak yatırımlar ve doğalgaz sektörüne ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Çolakoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın talimatı ile terminalin günlük sevkiyat kapasitesini 16 milyon metreküpten 24 milyon metreküpe çıkardıklarını hatırlattı. Bu miktarla terminalin kapasitesinin yüzde 51 büyüdüğünü aktaran Çolakoğlu, "Şu an terminalde iki tankımız mevcut. Daha sonrasında üçüncü bir tank ilavesi olabilir, ama ilk etapta 40 milyon metreküplük yeni kapasite artışına yoğunlaşmış durumdayız. Sayın Bakanımızın önderliğinde, birkaç yıl içinde doğalgaz arzında bir daha sıkıntı yaşayacağımızı zannetmiyorum. Daha önce yapmamış olmamız bizim kabahatimiz, ama geç 'hiçbir zamandan iyidir' deyip harekete geçtik." diye konuştu.

Tüketimin yüzde 18'ine kadar garanti

Egegaz Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Akbal da terminalin sisteme günlük gaz basma kapasitesinin mevcut durumda Türkiye'nin doğalgaz tüketiminin yüzde 12'sine denk geldiğini söyledi.

Şu an 24 milyon metreküp olan kapasitenin 40 milyon metreküpe çıkarılacağını vurgulayan Akbal, şöyle devam etti:

"Aliağa LNG terminalimizde ikinci kapasite artışımızı 6 ay içinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu sevkiyat kapasitesi Türkiye'nin büyüyen doğalgaz tüketiminin yüzde 18'ine kadar garanti sağlayabilecek. LNG tesisleri doğalgaz arz güvenliği için nöbetçi eczane niteliğindedir. İhtiyacınız olduğu anda düğmeye basarsınız ve cevabını alırsınız. LNG terminalleri kaynak çeşitliliği, esnek çalışma imkanı ve günlük arz kapasitesinde pik talep zamanlarında anında devreye girerek talepleri karşılayabiliyor. Dolayısıyla doğalgaz şebekesine çok ciddi bir basınç katkısı vermekle beraber, Egegaz konumu itibarıyla batı bölgesi doğalgaz ihtiyacının sağlanmasında anahtar bir tesis olarak çalışıyor." 

HABERE YORUM KAT