1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Aliyev'den Alman Meclisinin kararına eleştiri
Aliyev'den Alman Meclisinin kararına eleştiri

Aliyev'den Alman Meclisinin kararına eleştiri

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Alman Federal Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararını eleştirerek, "Yalan üzerine kurulu bu kararı kınıyorum. Türkiye'nin bağımsız politikasına baskı uygulamak istiyorlar." dedi.

A+A-

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Almanya Federal Meclisi'nde (Bundestag) kabul edilen 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili karar konusunda, "Yalan üzerine kurulu bu kararı kınıyorum. Türkiye'yi bir şeylere mecbur etmek istiyorlar. Türkiye'nin bağımsız politikasına baskı uygulamak istiyorlar." dedi. 

Aliyev, Bakü'de resmi temaslarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım ile düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, Dağlık Karabağ sorunun çözüm sürecinde daima Azerbaycan'ın yanında olan Türkiye'ye teşekkürlerini iletti.

Azerbaycan topraklarının 20 yıldan fazladır işgal altında olduğunu ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) işgalin sonlandırılması gerektiğine ilişkin 4 kararı olduğunu hatırlatan Aliyev, bu kararların uygulanmadığını ve kağıt üzerinde kaldığını belirtti.

"Azerbaycan Türkiye'nin yanındadır"

Türkiye'ye karşı yapılan adaletsizliğe Türkiye kadar üzüldüklerini vurgulayan Aliyev, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Almanya Meclisinin adaletsiz, kasıtlı, yalan üzerine kurulu kararını Azerbaycan derhal kınadı. Bugün de ben Cumhurbaşkanı olarak yalan üzerine kurulu bu kararı kınıyorum. Bu adaletsizlik ve tarihin tahrif edilmesidir. Almanya Meclisinin kararı siyasi sipariştir. Türkiye'yi bir şeylere mecbur etmek istiyorlar. Türkiye'nin bağımsız politikasına baskı uygulamak istiyorlar. Ermeni konusu sadece bir bahane. Ermeni konusu yine de büyük devletlerin elinde oyuncağa dönüştü."

Benzer durumla Azerbaycan'ın da karşılaştığını ve geçen sene Almanya Meclisinin Azerbaycan'la ilgili yalanlarla dolu karar kabul ettiğini hatırlatan Aliyev, "Biz o zaman o kararı umursamadık. Türk hükümet ve halkının da bu kararı umursamayacağından eminim. Bu kararı kabul eden büyük tarihi ve siyasi yanlışlığa yol verdi. Azerbaycan her zaman olduğu gibi Türkiye'nin yanındadır." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT