1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Almanya, ABD ile ticari gerilimde Avrupa’ya birlik çağrısı yaptı
Almanya, ABD ile ticari gerilimde Avrupa’ya birlik çağrısı yaptı

Almanya, ABD ile ticari gerilimde Avrupa’ya birlik çağrısı yaptı

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, Kanada'daki G7 Zirvesi'nin nasıl sona ereceğinin belli olmadığı belirterek, ABD ile ticari gerilimin tırmanması durumunda...

A+A-

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, Kanada'daki G7 Zirvesi'nin nasıl sona ereceğinin belli olmadığı belirterek, ABD ile ticari gerilimin tırmanması durumunda Avrupa'ya birlikte hareket etme çağrısı yaptı.

Almanya Ekonomi Bakanı Altmaier, ZDF televizyonunda yaptığı konuşmada, "Yalnızca dün gece veya bu sabahtan beri değil, son birkaç haftadır ciddi bir durumla karşı karşıyayız" dedi.

Altmaier, özellikle ABD Başkan Donald Trump tarafından G7 üyesi ülkelerinden Kanada, Japonya ve Avrupa Birliği gibi müttefiklerine konulan cezai yaptırımların tartışıldığı sırada Avrupa Birliği'nin serbest ticaret ve ekonomik menfaatlerinin öneminin altını çizdi. Altmaier, AB'nin gümrük vergilerinde artış uygulama yapmama konusunda direniş gösterdiğini ancak başka bir seçim kalmazsa bunu yapacaklarını söyledi. Altmaier, şu anda bunun işaretinin görülmediğini, ancak her iki tarafın da tavizler vermeyi istemesi durumunda AB liderlerinin ABD ile diyaloğa devam etmek istediklerini söyledi.

İHA

HABERE YORUM KAT