1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Azerbaycan'da
Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Azerbaycan'da

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Azerbaycan'da

A+A-

AGİT Dönem Başkanı ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Dağlık Karabağ sorununun çözümü için aktif çalıştıklarını, ateşkesin devam etmesi için gereken girişimlerde bulunmaya devam edeceklerini söyledi. 

Steinmeier, Ermenistan temaslarının ardından Güney Kafkasya turunun ikinci durağı olarak geldiği Azerbaycan'da Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile görüştü. Steinmeier ve Memmedyarov, ikili ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Memmedyarov, Almanya-Azerbaycan ilişkilerinin her geçen gün geliştiğini, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in son 1,5 yılda 4 kez Almanya'ya gittiğini belirtti.

Azerbaycan'ın gerçekleştirdiği enerji ve ulaştırma projelerini konuştuklarını belirten Memmedyarov, Alman şirketlerin de bu projelere ilgi duyduğunu ifade etti.

Alman mevkidaşıyla Dağlık Karabağ sorununun çözüm sürecini de konuştuklarını bildiren Memmedyarov, "Sorunla tam şekilde ve ciddi çalışılmasının zamanının geldiğine inanıyoruz. Bu sorun çözülmelidir. Tam olarak çözemesek de adım adım çözmeye çalışmalıyız. Ermenistan ordusu işgal altındaki Azerbaycan topraklarından çıkarılmalıdır. Statükonun değiştirilmesinin zamanının geldiğine inanıyoruz." dedi. 

Steinmeier de Bakü'ye sadece Almanya Dışişleri Bakanı olarak değil, AGİT Dönem Başkanı sıfatıyla da geldiğini belirtti.

Dağlık Karabağ'da nisan ayında yaşanan çatışmaları hatırlatan Steinmeier, AGİT olarak çatışmaların sonlandırılması ve sorunun çözümü için çalıştıklarını belirtti. 

Karabağ sorununun tehlikeli olduğunu ve çatışmanın geleceğinin hiçbir şeyle sigortalanmadığını ifade eden Steinmeier, "Biz AGİT Minsk Grubu Eşbakanlarıyla birlikte çözüm için bir sonuca ulaşmalı, bölgede barışı oluşturmalıyız. AGİT Dönem Başkanı olarak sorunun çözümü için aktif çalışıyorum. Ateşkesin devam etmesi için gereken girişimleri sürdüreceğiz. Bize bazı tavizler ve teklifler gerekiyor. Sorun uzlaşı ile çözülmelidir." ifadesini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT