1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Almanya'dan FETÖ'ye sığınma evi
Almanya'dan FETÖ'ye sığınma evi

Almanya'dan FETÖ'ye sığınma evi

Almanya'nın açık daveti sonrası iltica talebi patladı. Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde başvuran 43 yeşil pasaportlu FETÖ'cü nihai karara kadar konuk evinde ağırlanıyor!

A+A-

Terör örgütlerine kucak açan Almanya, FETÖ'nün arka bahçesi olmaya devam ediyor. Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde, aralarında FETÖ üyesi askerlerin de olduğu, yeşil pasaportu sahibi en az 43 kişi iltica talebinde bulundu.

Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Almanya'nın sadece Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) eyaletine yeşil pasaportlu 43 kişinin geldiği bildirildi. Rheinische Post (RP) gazetesinin gizli belgelere dayandırdığı habere göre KRV eyaletinde iltica başvurusunda bulunanlar arasında diplomatlar ve ailelerinin yanı sıra askerler de bulunuyor.

İLTİCA BAŞVURUSU YAPTILAR

Söz konusu kişilerin iltica başvurularının kabul edilip edilmeyeceğinin ise belirsizliğini koruduğu belirtiliyor.  Gazete haberinde 43 kişinin haftalardır ilk kabul merkezleri ve eyalet hükümetine bağlı konaklama tesislerinde barındırıldıkları bildiriliyor. Şimdiye kadar Almanya genelinde Türkiye'den yeşil pasaportlu 35 kişinin iltica başvurusunda bulunduğu biliniyordu.

İade işlemi yapılamayacak

RP gazetesinin atıfta bulunduğu gizli belgede eyalet yetkililerinin, Türkiye'den başvuruların devamının geleceği yönündeki tahmini de yer alıyor. Belgede söz konusu özel gruba dahil ilticacıların gelecekte de “gecikmeksizin” eyalet koordinasyon grubuna bildirilmeleri isteniyor. Alman Dışişleri Bakanlığı bu konuda yetkili olmadığı gerekçesiyle konuya ilişkin açıklama yapmaktan kaçınırken, Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) iltica başvuru süreci boyunca bu kişilerin Türkiye’ye iade edilemeyeceklerine dikkat çekti.

İLİŞKİLER ZARAR GÖRÜR

Gazeteye konuşan hükümet kaynakları ise eski Türk diplomatların iltica başvurusu konusunda karar vermenin kolay olmadığını belirterek, "Aslında  Türkiye'de kendilerini neyin beklediği bilindiği için geri gönderilemezler. Ama burada kalmalarına izin verirsek Türkiye ile zaten gergin ilişkiler daha da ağır zarar görecektir" diye konuştu.

(Akşam)

HABERE YORUM KAT