1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Almanya'dan İran'a cimnastik çemberi çevirerek gidiyor
Almanya'dan İran'a cimnastik çemberi çevirerek gidiyor

Almanya'dan İran'a cimnastik çemberi çevirerek gidiyor

Almanya'dan geçen yıl dev bir çemberle yola çıkan İranlı cimnastikçi Sadatolhosseini, 7 bin kilometre yol yürüyerek İran'a ulaşmayı hedefliyor.

A+A-

Almanya'dan barış mesajı vermek üzere geçen yıl dev çemberle yola çıkanİranlı cimnastikçi Shahin Tivay Sadatolhosseini, eşyalarını ve valizlerini içerisine koyduğu çemberi çevirip barış mesajları vererek seyahat ediyor.

Almanya'dan 11 ay önce yola çıkan İranlı Sadatolhosseini, Çekya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan rotasını takip ederek Dereköy Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı. 44 yaşındaki Sadatolhosseini, içine eşyalarını koyduğu ve hamak asıp uyuduğu iki metre çapındaki cimnastik çemberini çevirerek Çerkezköy'e ulaştı.

Sadatolhosseini, AA muhabirine, 13 yaşında siyasi nedenlerle ayrıldığı İran'ı görmek için yıllar sonra çemberiyle yola çıktığını söyledi. Cimnastik öğretmeni olduğunu, 31 yıldır anne ve kardeşiyle Almanya'da yaşadığını anlatan Sadatolhosseini, barış mesajını vermek için yola düştüğünü belirtti.

"Dünyanın her yanında barış olsun istiyorum"

Hümanist bir yapıya sahip olduğu için insanlarla tanışmanın seyahatindeki en motive edici durum olduğunu anlatan Sadatolhosseini, "Ailem, amcalarım, halalarım, dayılarım, açıkçası İran'da bulunan tüm akrabalarımın yanına yürüyerek gitmeyi tercih ettim. Yürürken de barışı seslendiriyorum, dünyanın her yanında barış olsun istiyorum, sohbet ettiğim insanlarla barışın güzelliğini konuşuyoruz. İyilikler dillene dillene daha çok alana yayılacak, bunu hissediyorum" diye konuştu.

Çerkezköy'de sosyal medya üzerinden tanıştığı Özgür Kaya'ya misafir olduğuna işaret eden Sadatolhosseini, sanal ortamda tanıştığı pek çok dostunun yol boyunca kendisinden yardımlarını esirgemediğini bildirdi. Sadatolhosseini, İstanbul'da 10 gün konakladıktan sonra Gürcistan ve Azerbaycan'dan geçerek İran’a ulaşmayı hedeflediğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT