1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ALO 136'ya ihbar yağdı
ALO 136'ya ihbar yağdı

ALO 136'ya ihbar yağdı

Her türlü kaçakçılığı engellemek amacıyla kurulan ALO 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattı'na yılın ilk 6 ayında 13 bin 528 çağrı geldi.

A+A-

Her türlü kaçakçılıkla daha etkin mücadele edebilmek için kurulan ALO 136Gümrük Muhafaza İhbar Hattı'na yılın ilk 6 ayında 13 bin 528 çağrı geldi. İhbarlar yardımıyla gerçekleştirilen operasyonlarda, 50 milyon lirayı aşan kaçakçılık önlendi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 2009'da kurulan ve ülke genelinde her türlü kaçakçılığı engellemek amacıyla 7 gün 24 saat hizmet veren ALO 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattı'na yılın ilk yarısında 13 bin 528 çağrı geldi.

Çağrıların bin 436'sı ihbar niteliği taşırken, vatandaşlardan alınan bilgilerin ardından ilgili bölgedeki gümrük muhafaza birimleri adeta "alarm"a geçirildi.

Sınır kapılarının 7 gün 24 saat boyunca kameralarla takip edilmesine imkan tanıyan Komuta Kontrol Merkezi'nden de takip edilebilen başarılı operasyonlar sonucunda uyuşturucu madde, sigara, alkol ve akaryakıt başta olmak üzere 51 milyon liralık kaçakçılık engellendi.

Sistem nasıl işliyor?

Gelen çağrılardan ihbar niteliği taşıyanlar, sistem üzerinden "acil" koduyla ilgili Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat müdürlüklerine yönlendiriliyor.

Söz konusu müdürlükler, kullanılan program üzerinden ihbarın içeriğine ulaşıyor, hızlı bir şekilde kaçakçılığın önlenmesine ilişkin işlemleri başlatıyor.

Öte yandan, ihbar edenin kimlik ve iletişim bilgileri sistemde gizli tutuluyor, taşra birimleriyle dahi paylaşılmıyor.

HABERE YORUM KAT