1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Altınekin’in altın çağı başlayacak
Altınekin’in altın çağı başlayacak

Altınekin’in altın çağı başlayacak

Konya ovasında tarımsal üretimin en önemli merkezi Altınekin’de bütün mahalleler kilitli taşa kavuştu. Belediye Başkanı Muharrem Dere, yapılan hizmetlerle bölgenin geleceğinin parlayacağını söyledi

A+A-

Konya ovasında tarımsal üretimin en önemli merkezi Altınekin’de bütün mahalleler kilitli taşa kavuştu. Yapılan hizmetlerle bölgenin geleceğinin parlayacağını söyleyen Belediye Başkanı Muharrem Dere, “Güneş enerjisinden elektrik üretimi için lisans aldık. 2 yıl içinde tüm bölgeye elektrik arzına başlayacağız. Yine bölgemize bir organize sanayisi kuracağız” dedi.

Özellikle son 5 yılda Altınekin merkez ve mahallerindeki çalışmalar, bölgenin çehresini değiştiriyor. 2014 yılında Altınekin Belediye Başkanlığı görevine gelen Muharrem Dere, 2014 Yerel Seçimleri’nden önce bölge halkına bazı sözler verdiklerinin dile getirerek, “Vatandaşlarımıza, ayaklarının çamura deymeyeceğine dair söz vermiştik. Bu kapsamda 14 mahallemize ve çok sayıda yaylamıza büyük oranda kilitli taş döşedik” dedi.

4-1-2-014.jpg

“VATANDAŞIN AYAĞI ÇAMURA DEYMEYECEK”

Türkiye’de birçok belediyenin bütçelerinin büyük kısmını personel giderlerine harcadığını ancak Altınekin’de bunun böyle olmadığını dile getiren Dere, “Belediyemizin bir yıllık bütçesi 13 milyon 800 bin TL dolaylarında. Birçok belediyede bütçenin yaklaşık yüzde 80’i personel giderlerine harcanır. Personel giderimiz bütçemizin yüzde 11’ine tekabül ediyor. Bu anlamda da Türkiye genelinde Altınekin Belediyesi ilk 5 içinde yer alır.” şeklinde konuştu. Büyükşehir yasasının pek çok faydasının gördüklerini bu anlamda da Altınekin’in mahallelerinin çok büyük kazançlar elde ettiğinin altını çizen Dere, “2014 yılında göreve gelmeden önce ilçemize bağlı 14 mahallemize kilitli taş döşeyeceğimizin sözünü vermiştik. Bugün geldiğimiz noktada verdiğimiz bu sözü tuttuk. Sadece bazı mahallelerimizde çok az kısımlarda çalışmalarımız devam ediyor. O çalışmalarımız da bu yıl sonuna tamamlanacak. Bu hizmetleri yaparken, belediyemizi borca sokmadan yapmak ise bizim açımızdan en sevindirici olanı. Eğer Büyükşehir yasası kabul edilmemiş olsaydı bu hizmetlerin bu beldelerimize gelmesi bir hayaldi. Neredeyse bütün vatandaşımızın kapısının önüne kadar kilitli taş döşedik” diye konuştu.

2-20180809175836.jpg

“ALTINEKİN ELEKTRİK ÜRETECEK”

Altınekin Belediyesi’nin hiç borcu olmadığını dile getiren Dere, “Yakında Altınekin Belediyesi olarak elektrik üretimine başlayacağız. Allah nasip ederse 2019 yılında güneş enerjisi sistemini uygulayıp tüm Altınekin halkı için belediye aracılığıyla satacağız. Bu projenin de lisansını aldık. Projenin uygulamaya geçmesi için 2 yıl süremiz var. Yine Ankara yolu üzerindeki 800 bin metrekarelik alanı hazineye devrederek bir organize sanayi kurmak için adım attık. Bu bölgede özellikle tarım ve inşaat üzerine bir sanayi bölgesi kurmak istiyoruz. 2019 yılında elektrik üretim merkezimizi ve sanayimizi bitirmeyi hedefliyoruz. Altınekin’de şuanda meydanımızı da yeniliyoruz. Meydana bir saat kulesi yapıyoruz. Bu konuda da büyükşehir belediyemizden önemli destek alıyoruz. Yine geçtiğimiz yıllarda Altınekin merkeze ve mahallelerimize düğün salonları yapıp halkımızın hizmetine sunduk. Altınekin TOKİ bölgesinde çok güzel bir park yaptık. Bu parkımız, 14 bin 100 metrekare büyüklüğe sahip. Yine bin 705 metrekare büyüklüğe sahip olacak bir Şehir Konağı’nın büyükşehir belediyemizle birlikte Altınekin’e kazandırıyoruz. Bu konakta, çok amaçlı spor salonumuz, halı sahamız, rekreasyon alanlarımız, yüzme havuzu, sauna gibi hizmetlerimiz bulunuyor. 50 yataklı Altınekin Hastanesi de halkımızın hizmetine sunuldu şuan. Belediyemizin imkanlarıyla yaklaşık 15 bin metre uzunluğunda da asfalt döktük. Ayrıca Altınekin merkez ve mahallelerdeki bütün camilerin bakımı, temizliği, inşaat giderlerini karşılıyoruz. Halkımızın bütün ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyoruz” dedi.

3-20180809175836.jpg

YER ALTI SULARI ALARM VERİYOR

Altınekin’in en büyük sorunun su olduğunu belirten Başkan Dere, “Yaşadığımız su sıkıntısının ileriye dönük daha ciddi sorunlara sebep olmaması için gerekli çalışmaları yapılması gerekiyor. Altınekin olarak birlik ve beraberlik içerisinde sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Altınekin havzasında yer alan bölgelerde yeraltı suları tamamen bitmek üzere. Özellikle Akıncılar Mahallesi bölgesindeki bazı kuyulardan tuzlu su akmaya başladı. Yaptığımız ölçümlerde, yüzde 2 seviyelerinde olan tuz oranının bu yıl yüzde 8’in üzerine çıktığını gördük. Akıncılar bölgesindeki bazı çiftçilerimizin ürünleri bu tuzlu su nedeniyle yanarak telef oldu. Tuz Gölü’nden gelen yer altı suyunun, bölgemizdeki tatlı yer altı suyuyla karışması sonrası çiftçilerimizin gelecek kaygısı had safhaya yükseldi. Bu durum, çok yakın gelecekte tüm Konya’yı etkileyecek. Bir an önce bu konu hakkında bir çözüm bulunması gerekiyor. Kızılırmak’tan, Karasu’dan su transferi gerekiyor.  Bugün Konya’nın kuzeyi olan Altınekin, Cihanbeyli, Kulu, Sarayönü, Kadınhanı bölgeleri su sıkıntısı yaşanıyor. Bölge halkı, Konya’nın güney tarafından, barajlardan yer altına su pompalanması için büyük bir beklenti içerisinde.  Konya’nın kuzeyinin su sıkıntısının giderilmesi için su aktarımı mutlaka olmalıdır. Konya’nın 10 yıl ilerisini hem bir çiftçi olarak hem de yerel yönetici olarak göremiyoruz. Biz gerekli müracaatları yaptık fakat bir sonuca ulaşamadık” dedi.

SEYFULLAH KOYUNCU / YENİ HABER

HABERE YORUM KAT

3 Yorum